geeft het weer levenskansen aan nieuwe soorten. Pyrola heeft zich er al weer hersteld in de humus van de dennenaaldenHet is echter goed dat zich die bossen niet verder uitgebreid hebben. Alleen langs de Strand weg bij Haamstede zou ik wel een "manteling" willen hebben als. op Wal cheren. Dit is daar wel mogelijk, Maar dan loofhout en geen dennen. In de bossen van Lysen begint loofhout zich ook al te vestigen en het na deel van het dalen van het grondwater is voor een deel opgeheven door de infiltratie met water uit het Haringvliet. Wel brengt dit het nadeel mee van "eutrofiëring", voedselrijk maken van het duinzand,met als ge volg brandnetels e.d. Nu dreigen de valleien te ruig te worden met Kruipwilg en Duindoorn maar om dit te voorkomen worden ze in het najaar door het Staatsbosbe heer gemaaid. Als resultaat zag ik nog nergens zo'n rijke groeiplaats van Vleeskleurige orchis, duizenden planten van bijna wit tot diep don kerpaars. Ik verwacht daar ook de Gymnadenia. In Sterna wordt veel gesproken over achteruitgang van de natuur op Schou wen. Die is er natuurlijk ook. Door sterke bemesting van de graslanden is de Harlekijn-orchis verdwenen. Bij Brouwershaven verdween "de Wilder nis". Maar daartegenover hebben we de vochtige duinvalleien gekregen, die er 50 jaar terug niet waren. Bij de Zeelandbrug is een rijke groei plaats van de Bijenorchis. Dit alles was er vroeger niet. Het Slot Haamstede is eigendom geworden van Natuurmonumenten. Aan de Zoute Haard heeft Staatsbosbeheer door een goed beheer de rijkste groei plaats gekregen in ons land van Harlekijn- en Riet-orchis. Alles bijeen zie ik toch meer winst dan verlies. We moeten niet uit het oog verliezen dat het duinlandschap dynamisch is, dus sterk aan veran deringen onderhevig. Iedere vegetatie vertoont successie, die verloopt van kale zandgrond tot bos-typen. De rijkste flora vinden we in de eer ste successie-stadia en het Staatsbosbeheer is erin geslaagd deze door het maaien en afvoeren van de strooisel min of meer te fixeren. Ook is de konijnenstand veel lager dan vroeger, zodat bepaalde soorten daarvan kunnen profiteren. Grote stukken duin en bos zijn reservaat geworden op Schouwen Als eenlingen zijn in de Zeeper Duinen de Anacamptis en de Bijenorchis gevonden, ook het Klein Wintergroen, een plant van de noordelijke Wad denduinen. Dit houdt een belofte in voor de toekomst. Nadeel zijn de vele campings en de massa zomergasten. Dat dit èrg veel schade doet aan landschap, fauna en vegetatie, kan ik ook niet geloven. We leven nu eenmaal in een dicht bevolkt West-Europa waarvan de stads bevolking snakt naar buiten zijn in de vrije dagen, ook op Schouwen. Op Voorne wordt dit opgevangen door een ontvangstgebouwtje van het Zuidhollands landschap en door een systeem van duinkaarten, dat de be zoekers vrije wandeling geeft op de paden. Meestal zijn deze goed be groeid, zodat verstuiving niet op kan treden. In een heempark, de Tenel- laplas komen veel fotografen en geïnteresseerden in de duinflora, meestal in excursieverbandEr zijn nog enkele tuinbouwbedrijven, deels op biologisch-dynamische grondslag. Mogelijk liggen hier ook mogelijkheden voor Schouwen. C. Sipkes.

Sterna | 1984 | | pagina 9