In de maand maart 1985 heeft de Stichting Landschapsverzorging Zeeland drie cursussen georganiseerd ten behoeve van mensen die wat willen doen aan de instandhouding van hoogstamfruitbomen De cursussen werden gegeven door twee zeer ervaren fruitteeltdeskundigen, de heren Oele en De Punder Er kan gesproken worden van een bijzonder succesvolle cursus, want maar liefst 60 belangstellenden hebben meegedaan. Daarbij waren eigenaren van hoogstamfruitbomendiverse boeren, geïnteresseerde leken en in het landschapsonderhoud actieve vrijwilligers die in de toekomst willen pro beren hier en daar hoogstamboomgaarden te onderhouden. Alle deelnemers waren na afloop bijzonder tevreden over de cursus. Het valt dan ook te verwachten dat dergelijke cursussen een positief effect zullen hebben op het voortbestaan van hoogstamfruitbomen in Zee land. Omdat er zoveel belangstelling voor is, is de stichting van plan om in het komende winterseizoen weer dergelijke cursussen te organiseren. Iedere cursus omvat één theorie-avond en één praktijkdag. Tijdens de theorie-avond wordt aan de hand van dia's het één en ander verteld over de waarde van de hoogstamfruitboomover voorkomende ziekten en bescha digingen en over de techniek van het snoeien. Tijdens de praktijkdag wordt door de deelnemers een oude hoogstamboomgaard onderhouden. Waarom worden dergelijke cursussen georganiseerd? De Stichting Landschapsverzorging Zeeland zet zich in voor het instand houden en waar mogelijk herstellen van zogenaamde kleine landschapsele menten in Zeeland. Een bekend voorbeeld is de Knotwilg. Ook hoogstamfruitbomen zijn niet weg te denken uit het Zeeuwse landschap. Toch verdwijnen deze bomen langzamerhand. Je ziet ze nu alleen nog in wisselende aantallen bij of op erven van boerderijen en woningen. Eén van de redenen van verdwijnen is gebrek aan kennis van het onderhoud van deze bomen. Een fruitboom werd vroeger geplant omdat hij fruit ople verde. Wanneer deze bomen niet meer onderhouden worden blijkt dat de fruitopbrengst terugloopt in kwaliteit en kwantiteit. Dit kan dan een reden zijn om de boom maar om te zagen. Er zijn tegenwoordig niet veel mensen meer die weten hoe je zo'n hoog stamf ruitboom moet snoeien. Gaat u maar eens na wie dat in uw omgeving nog kan'. Door een cursus kan deze kennis weer meer onder de mensen gebracht worden, met hopelijk als gevolg dat meer mensen de bomen gaan onderhouden en in stand houden. Daarnaast is het mogelijk dat hier en daar in de provincie

Sterna | 1985 | | pagina 105