103 Sinds de vorige aflevering van deze rubriek is een belangrijk boekwerk over het floristisah onderzoek in Nederland verschenennamelijk de 'Atlas van de Nederlandse Flora, deel 2'. Dit deel behandelt het voor komen van de zeldzame en vrij zeldzame wilde planten in Nederland en is samengesteld door medewerkers van het Rijksherbarium. Deze Atlas bevat de Nederlandse verspreidingskaartjes van 542 soorten van vóór en van na 1950. Naast elk kaartje wordt de verspreiding, de oecologie en de ver andering in voorkomen van de soort besproken. Tevens bevat de atlas een étgebreid hoofdstuk over de achteruitgangen in sommige gevallen ook vooruitgang van plantensoorten in Nederland. Bij de beschrijving van de bijzondere plantensoorten op Schouwen-Duiveland zal ik veel gebruik ma ken van deze Atlas. Koningsvaren (Osmunda regalis) in het Zeepe, zomer 1985. Deze voor de duinen zeldzame varen stond hier vroeger ook (mededeling wijlen J.F.C. Boot). Ook in 1984 moet de soort hier gestaan hebben, want de vindster vond afgelopen winter de opvallend bruine pluimen met sporen. Vindster: mevr'. E.C. van Dalsen-v.d. Graaf. Tongvaren (Phyllitis scolopendrium)enkele exemplaren in een gat in de steenglooiing van de dijk langs de Grevelingen bij Scharendijke, 5-6- 1985. Een varen die velen alleen als sierplant zullen kennen. Het is een zeldzame plant van vochtige, iets beschutte plaatsen. Vroeger voor al in de toen nog vochtige duinen voorkomend, tegenwoordig voornamelijk op de muren. De laatste jaren wordt ze op meerdere plaatsen in Nederland ook op basaltdijken aangetroffen. Het aangrenzende open water zorgt voor de vereiste hoge luchtvochtigheid. Vinders: Plantenwerkgroep. Uit vetkruid (Sedum album)10-tallen exemplaren op het stenen gedeelte van de dijk langs de Grevelingen bij Scharendijke, 5-6-1985. Dit. is een verwante soort van de algemeen voorkomende Nluurpeper. Wit vetkruid groeit van oörspring op warme, stenige plaatsen. In ons cul tuurlandschap fungeren muren en stenen dijkbeschoeiingen als een goede kunstmatige vervanger van een dergelijk milieutype. Via de rivierdalen, waarin natuurlijke grindafzettingen voorkwamen, heeft deze soort de kust streek bereikt. Vinders: Plantenwerkgroep. Deens lepelblad Cnchlearia danicaI en Echt lepelblad (C. officinalis) in de slootkant langs de weg 'Msrikzee-Haamstede, op de voet van de buitendijk bij de haven aan het Zijpe en op de voet van de buitendijk bij Scharendijke, voorjaar .1985. Deze twee soorten uit nog tamelijk zoute milieu's (het zijn dus geen echte halophyten) komen op deze loka-

Sterna | 1985 | | pagina 107