Ook in november verblijven de meeste Sterns nog aan de kust bij Senegal (4); verder Mauretanië (1), Ivoorkust (1) en één van het eilandstaatje Sao Tome. In december zijn ze in het echte winterkwartier - de kust van Ghana - aangekomen, waar 6 van de 7 meldingen vandaan komen, de andere komt nog uit Senegal. Het jaar daarop, het 2e kalenderjaar van de jonge Sterns, blijven bijna alle vogels overzomeren in datzelfde overwinteringsgebiedZowat de helft van de terugmeldingen uit deze periode komt uit Ghana (17 van de 38)verder Ivoorkust (2)Liberia (4)Sierra Leone (6) en Senegal (6) Uitzonderingen zijn: Hompelvoet (1) in juni, West-Duitsland (1) in au gustus en Portugal (1) eveneens in augustus. Ook in het daarop volgend jaar, het 3e kalenderjaar, blijven veel Sterns het hele jaar door in Afrika. Hoewel er ook nu weer een melding is uit de omgeving van de Hompelvoet, nluit de Kwade Hoek op Goeree en ook weer een uit Portugal - beide in augustus. Op 3-jarige leeftijd (in het 4e kalenderjaar) nemen de meeste Sterns deel aan het broedproces. Van alle terugmeldingen van wat 3 jaar en ou der is, komt er in de periode april-september slechts één uit Afrika mei - Ghana). Uit de broedtijd zelf, van april tot juni, komt bijna de helft van de terugmeldingen van -of uit de omgeving van- de Hompelvoet (9 van de 19)Hieruit blijkt dat er een redelijke plaatstrouw is aan de oude kolonie als hier geen verstoring optreedt en er met sukses ge broed kan worden. De overige terugmeldingen in de broedtijd komen bij na allemaal uit het Waddengebied (7)de meeste van deze vogels zullen wel op Griend gebroed hebben, maar er is ook een melding bij uit Duits land en één uit Denemarken. De terugtrek van volwassen vogels en het winterverblijf toont gelijke nis met de jongen, al lijkt het er wel op dat ze over het algemeen iets noordelijker blijven. Zo is er in november nog een terugmelding uit Bel gië en ook het overwinteren van enkele exemplaren nabij de Brouwersdam in de afgelopen jaren is daarmee in overeenstemming. Voornaamste doodsoorzaken Van alle terugmeldingen komt ca. 2/3 deel (73 van de 120) uit het eerste levensjaar van de Sterns, daarna gaat het een stuk minder hard. Bij de meeste diersoorten is de sterftekans vanaf het op eigen benen moeten sta tot bijna volwassen zijn erg groot. In dit geval wordt deze vroege dood vooral door de mens veroorzaakt. Ghana (26) en Senegal (22) nemen samen 40 van alle terugmeldingen voor hun rekening, wat in verhouding met de verblijfsduur van de Sterns een buitengewoon hoog percentage is. Bij een onderzoek naar de oorzaak van dit hoge aantal terugmeldingen in Gha na, bleek dat de Sterns veelal als een soort "sport" door de jeugd ge vangen werden. Dit gebeurde overdag met hengels en aasvis waarmee de vogels aan de haak geslagen werden, 's-nachts werden de Sterns met net ten gevangen op de zandbanken waar ze kwamen overnachten. Half de ze ventiger jaren is er, op Engels initiatief, een campagne gevoerd om aan dit soort praktijken een einde te maken. Deze aktie was geen groot suk ses al blijkt er na 1975 in bovengenoemde twee landen sprake te zijn van enige afname van het aantal terugmeldingen. Opvallend is dan dat er in twee naburige landen weer meer vogels gevangen worden, n.l. Liberia

Sterna | 1985 | | pagina 22