22 Flakkee valt onder het fluviatiel distrikt d.w.z. het is een rivieren- distrikt dat duidelijk wordt aangegeven door zijn begrenzing met het Haringvliet en de Grevelingen. Het eiland is een cultuurlandschap met zijn monocultures en intensief gebruik van bemestingherbiciden en in- sekticiden. Dit agrarisch gebruik laat weinig ruimte over voor de in heemse flora en fauna. De enige natuurlijke waarden zijn enkele kreken en dijken. Aan dijken heeft Flakkee ongeveer 60 km hoofdwaterkering en ongeveer 125 km aan binnenwa.terkeringRekenen we de binnendijken dan spreken we over ongeveer 250 ha halfnatuurlijke vegetatie. Deze dijkve- getatie is niet alleen uniek (zie aankopen S.B.B.), maar ook een van de weinige plekken waar men de inheemse flora kan aanschouwen. Zeker op Flakkee is ze een vluchtplaats geworden van de inheemse flora en fauna. Letterlijk en figuurlijk heeft de dijk een eilandfunktie. Vogels vinden bij aanwezigheid van bomen en struiken broedgelegenheid en een goede vlucht-/uitkijkpost over de polder. Deze kunstmatige lichamen geven een globale indikatie over de ligging van het land ten opzichte van het zeewaterpeil. Hun taak is de waterke ring naar beide zijden. Aan de hellingshoek van het talud kan men zien waar vroeger het water aanliep; deze hoek is groter. Met een beetje in zicht kan men zich het verloop van de inpoldering voorstellen wat zijn kultuurhistorische waarde aangeeft. Behalve het hier genoemde heeft de dijk zijn visuele funktie in het landschapDijken, vooral die met bo men, geven de horizonbegrenzing aan. Het vertelt ons dat er een weg aan wezig is, die weer deel uitmaakt van de infrastruktuur. Een dijk is een uitkijkpost van zijn omgeving. Men kan er de polder overzien en dikwijls zijn begrenzing. De gemiddelde windsnelheid is op Flakkee 5,5 a 6 Beaufort. Dijken, en vooral die met bomen, hebben teven; de funktie van windkering. Bij de aanplant van bomen op dijken op Flak kee dacht men tevens aan een houtproduktieDit streven is inmiddels aal tevhaald gezien het geringe rendement. Ziekten en andere schade zijn dikwijls de oorzaak van een vroegtijdig kappen. Voorheen bestond de aan plant hoofdzakelijk uit populieren. Gelukkig wordt thans weer bij de onder beheer zijnde dijken van S.B.B. enige Variatie toegepast bij nieu we aanplant. Het gebruik van de dijken is in recente tijd intensiever geworden. De invloeden van het bemesten en bestrijden zijn op plaatsen dan ook duidelijk aantoonbaar. Misbruik door overbeweiding van o.a. po ny's (partikulier) en vraat aan bomen kan men op veel plaatsen tegenko men. Bij de aanloop van wegen of bij een landbouwbedrijf zien we vaak een z.g. ï-splitsing. Vegetatief bezien is deze bijzonder interessant. Bij zo'n Y-splitsing ontstaat een driehoekig stuk grond die in gebruik overhoeken waren. Behalve dat er af en toe een geit graasde zijn deze hoeken tot op heden ongemoeid gelaten. Deze stukjes vormen dan ook vaak de meest ontwikkelde dijkvegetatie.

Sterna | 1985 | | pagina 26