29 Vestiging brandoefencentrum te Stellendam De firma Ridderikhoff wil op het industrieterrein te Stellendam een brandbestrijdings-oefencentrum vestigen. Het betreft hier, zoals de fir ma zelf stelt, een centrum dat moeilijk te plaatsen is. Er schijnen er maar enkele in Europa te zijn. Waarom Stellendam wel een passende plaats kan bieden is niet duidelijk. Er blijken echter, volgens geraadpleegde veiligheidsdeskundigen, nogal wat bezwaren aan te kleven voor de omgeving. In de richting van Stellendam voorziet de hinderwetvergunning enige be scherming. Het aangrenzende gebied Scheelhoek wordt echter in de vergun ning nergens genoemd. Risico's van geluidhinder, stof- en rookhinder, alsmede de neerslag van giftige deeltjes hiervan zijn niet uitgesloten. Vandaar ons bezwaar. Tegen een grootschalige lokatie voor de berging van baggerspecie (het z.g. Slufterplan) voor de kust van Voorne is door ons ook bezwaar aan getekend. We sluiten ons hierbij aan bij hetgeen de Stichting Natuur en Milieu hier tegen in heeft gebracht en ondersteunen tevens het alterna tief van deze stichting. Ook hier blijkt één bezwaarschrift niet vol doende te zijn. Men moet maar liefst op 5 vergunningprocedures bezwaar aantekenen Het opvullen van een zandwinningsput in het Hollandsch Diep voor Numans- dorp (Ambachtsheerlijkheid Cromstrijen) met baggerspecie van nabij het industrieterrein Moerdijk heeft ons ook aanleiding gegeven om een be zwaarschrift te schrijven. Het betreft hier slib van dezelfde "kwaliteit" (sterk verontreinigd) als waarvoor het slufterplan in het leven is ge roepen. Dezelfde Directie Benedenrivieren van Rijkswaterstaat hanteert hier twee nogal verschillende visies op het afvoeren van sterk veront reinigd slib. Vooral zien wij gevaren voor de drinkwatervoorziening door verontreiniging (middels zeer licht slib) van het Haringvliet, voor waterinlaat voor landbouwdoeleinden en niet in de laatste plaats voor het dierlijk en plantaardig leven in het Haringvlietbekken Landinrichting Vooruitlopend op een mogelijke ruilverkaveling is het gebied Ouddorp- West, is er een landschapstyperingskaart opgesteld en opgestuurd aan de Natuurwetenschappelijke Commissie. Hopelijk dat dit stuk ertoe kan bij dragen, dat men uiterst voorzichtig met de landschappelijke en natuur wetenschappelijke waarden van dat gebied omgaat. Eigen aktiviteiten Er zijn verschillende aktiviteiten geweest: excursies, terreinaktivitei- ten en een lezing. Aan de excursies en de terreinaktiviteiten wordt he laas met sterk wisselende belangstelling deelgenomen. Met name de ter reinaktiviteiten verdienen meer aandacht. Alleen als er brandhout te verdienen" valt, blijkt de belangstelling gewekt te worden. Echter, maaien en hooien, wat voor de werkers meestal niets tastbaars oplevert, moet evengoed gebeuren. De lezing over het onderwaterleven in de Greve- lingen trok een groot publiek. Zelfs was er iemand die meende met een avond van een onderwatersportvereniging van doen te hebben. De spreker, de heer Wayers uit Ovezande, wist zijn publiek boeiend te vertellen over het waardevolle onderwaterleven in het zoute deltabekken.

Sterna | 1985 | | pagina 33