schap" Voor het indelen van de verschillende plantengemeenschappen gaat men uit van "associaties", dit zijn vegetatie-eenheden met een bepaalde floris- tische samenstelling. Het kroosdek van onze sloten is zo'n voorbeeld. Andere voorbeelden zijn: de bemeste hollandse cultuurweidehet krijt- hellinggraslandde begroeiing van het lage schor en het duindoornstru weel. Een associatie is gekenmerkt door kensoorten (plantensoorten die voornamelijk of zelfs uitsluitend in een associatie voorkomen) en dif ferentiërende soorten (plantensoorten, die in een plantengemeenschap vaker en/of in grotere hoeveelheid voorkomen dan in andere) Ook komen dominante en begeleidende soorten voor, die echter in geen en kel opzicht kenmerkend voor de gemeenschap zijn. In de praktijk zal men vaak platengemeenschappen aantreffen die tussen twee associaties instaan. De oorzaak blijkt dan te liggen in het feit dat bepaalde milieuomstandigheden verschuivingen te zien geven. Vooral op plaatsen waarbinnen de invloed van één of enkele milieufacto ren in een bepaalde richting geleidelijk verandert kan men voor "ver rassingen" komen te staan (bv. zout-zoet, nat-droog en voedselrijk-voed- selarm overgangen). Als beginnend florist houdt men zich vaak bezig met "soortenjagen"een bezigheid die zeker in het begin veel voldoening zal geven en je de gelegenheid geeft een grote soortenkennis op te bouwen. Leuker en interessanter wordt het als planten bestudeerd worden in rela tie met hun omgeving en de daarbij behorende milieufactoren, in breder verband dus. Zeker als men zich bedenkt dat een groot aantal milieufac toren door de mens geschapen c.q. veranderd wordt. Een goed hulpmiddel om zich met deze materie praktisch bezig te houden is het beknopt over zicht van nederlandse plantengemeenschappen van I.I. den Held (uitgave K.N.N.V. flwuttedw Literatuur Beknopt overzicht van de nederlandse plantengemeenschappen. I.I. den Held. Wilde planten, deel I. V. Westhoff e.a. Wandelboekje. E. Heimans en JacP. Thijsse

Sterna | 1985 | | pagina 43