2 Waar bleef de vertrouwde muziek uit mijn jeugd als we in het voorjaar langs de inlagen fietsten met de ontelbare Grote sterns? Foto: Henk Harmsen. in het voorjaar langs de inlagen fietsten. De jaarlijks terugkerende feestmuziek van de ontelbare Visdiefjes, Grote Sterns, Dwergsterns en Kokmeeuwen, die hun bruiloft vierden. We zijn nog blij met de schamele resten die overbleven en we proberen weer iets van die oude luister te rug te krijgen. Ik ben er vast van overtuigd dat het zal lukken. Als je de biotoop weer geschikt maakt zullen de vogels ook weer terug komen. En zo lang ze niet terug zijn, hebben wij nog iets vergeten of iets ver keerd gedaan. Enkele tonnen Zilvermeeuwen in de Meeuwenduinen is geen kompensatie voor het verlies in de Inlagen: winst aan biomassa hoeft geen winst aan natuurwaarde in te houden. De oorlog en de februariramp van 1953 zijn over Schouwen gegaan en hebben hun sporen nagelaten. De weggetjes, wekkenssloten en vaarten moesten verdwijnen. In plaats daarvoor kwam een verkaveling als in de nieuwe polders. Ik weet het, er moest iets gebeuren, anders zou een rendabele landbouw niet meer moge lijk zijn. Maar het gehele aspekt van de Schouwse polder is wel verdwe nen. We hebben het nu toch over winst of verlies van de NATUUR? Zo zou ik nog tijden lang kunnen doorgaan. Dat hoop ik later nog eens te doen. Het gaat mij nu om de teneur van de gewaardeerde bijdrage van Sipkes en zijn vraag "Is de natuur op Schouwen achteruit gegaan in de afgelopen 50 jaar?". En de teneur die ik uit zijn stukje proef is: "Het valt allemaal wel mee". Er is ook winst. Ja, maar die winst had er even goed kunnen zijn zonder, of met veel minder verliezen. Denk alleen maar aan een wandeling, die Sipkes ook ongetwijfeld meerdere malen gemaakt heeft, van de Wilhelminahoeve van boer Van Sluys in die dagen naar de

Sterna | 1985 | | pagina 6