Rietgans Rietganzen arriveren meestal pas in december op Goeree-OverflakkeeZo ook deze keer. Vanwege het koude weer waren we benieuwd naar de aantal len in januari en februari. Deze vielen echter tegen. Als de winters zacht zijn, verblijven de Rietganzen wat noordelijker (o.a. Friesland en IJsselmeerpolders)Nu weken veel vogels uit naar Engeland en Ier land. Ook zal de dikke laag sneeuw van invloed zijn geweest. Van de 1279 Rietganzen in januari werden er 900 geteld in Polder Het Oudeland van Ooltgensplaat Kolgans In januari was de invloed van het weer op het aantal Kolganzen duidelijk merkbaar. Deze soort wordt voornamelijk waargenomen op de Kop van het eiland GoereeDe Oude Oostdijkde Koude Hoek en polder Het Oudeland van Ouddorp zijn bekende pleisterplaatsen. Ook nu waren daar rond 1700 ex. aanwezig. Maar op de rest van het eiland Overflakkee waren ook nog 3000 ex. neergestreken. Rond Ooltgensplaat werden 1850 ex. geteld. Maar ook ten zuiden van Dirk-s land en op de Slikken van Flakkee werden enkele honderden Kolganzen waargenomen. In februari weer het normale beeld. Ruim 1700 ex.waarvan 1500 in voor noemde gebieden rond Ouddorp en Goedereede. Grauwe Gans De novembertelling van de Grauwe Gans was erg goed. Bijna 7000 ex. Blijk baar verkeerden we toen in een trekbewegingwant in december kwamen de tellers tot 3700 ex. en dat is voor deze soort een normaal aantal. Vooral in februari was het aantal Grauwe Ganzen minder: 1598 ex. Ruim 1000 minder dan we gewend zijn. Toch was het niet zo dat"alle" ganzen weggetrokken waren, zoals sommige persberichten ons wilden doen geloven. Brandgans Meestal wordt in januari het hoogste aantal Brandganzen geteld. Deze keer waren er enkele duizenden ex. minder. In februari werden wel een groot aantal Brandganzen geteld: 13085 ex. Daarvan verbleven 7000 ex. op de Westplaat bij Middelharnis en 3200 ex. in de Zuiderdieppolder Ondanks de winterse omstandigheden bleven de hoogste aantallen niet ver onder die van vorige jaren, zodat ook dit jaar een groot deel van alle Brandganzen die in West-Europa overwinteren, op Goeree-Overflakkee de lente afwachtten. Rotgans Verrassend waren de tellingen van de Rotgans. Niet onder winterse om standigheden, maar al daarvoor. Waren we al verbaasd over 3468 ex. in oktober, de 6512 Rotganzen in no vember deden zelfs de oktobertelling verbleken. Zo goed als alle ex. werden geteld in het Grevelingenmeerlangs de zuid kant van het eiland. December en januari gaven het normale beeld. In fe bruari was vrijwel het gehele Grevelingenmeer bedekt met ijs en aangezie.' de Rotganzen het van dit gebied moeten hebben, kwamen we toen tot slecht: 521 ex. Enkele keren werden te midden van groepen Rotganzen ook Witbuikrotganzen aangetroffen, maar uitsluitend in de buurt van de Noordzee.

Sterna | 1985 | | pagina 76