WESTHOEK In 1985 is gelukkig weer een behoorlijk gedeelte van de Westhoek op broedvogels geïnventariseerd. Naast de tien getelde gebieden is dit jaar ook een aparte categorie "Westhoek overig" opgenomen. In deze kolom staan alle vogels vermeld waarvan bekend is dat ze buiten de getelde ge bieden in de Westhoek tot broeden komen. Het gaat hier dus niet om een volledige inventarisatie, maar om een bundeling van "toevallig" vergaar de gegevens. De Boswachterij Westenschouwen werd al in 1983 door de VWG geïnventariseerd (Sluijter 1984)Als we de telling van 1983 naast die van dit jaar leggen valt op dat de aantallen voor de meeste soorten in 1985 hoger liggen. Dit is waarschijnlijk vooral het gevolg van een ande re telmethode, de territoriumkarteringMet deze methode is de kans op het aantreffen van de territoria van (vooral) zangvogels groter dan met de op Schouwen-Duiveland veelal gebruikte turfmethode (Hustings et. al. 1985)De gegeven aantallen van Zilvermeeuw en Kleine Mantelmeeuw zijn geschat. Volgend jaar zal door de VWG geprobeerd worden de vogels in de Meeuwenduinen precies te tellen. Het paartje Boomvalken dat vorig jaar met succes broedde in het Zeepe had dit jaar minder geluk: de boom waarin het nest zat waaide om (Janse 1985)Het zal waarschijnlijk niet lang meer duren voor we de Kramsvogel als vaste broedvogel in de West hoek kunnen verwelkomen. Het broedbiotoopdat in Nederland bestaat uit windsingels rond boomgaarden en bosranden, is voldoende aanwezig. In de Boswachterij blijken ook Kruisbek en Sijs potentiële broedvogels te zijn. Over het algemeen lijken de zangvogels een redelijk broedseizoen gehad te hebben. Alleen bij standvogels als de Winterkoning liggen de aantal len door de strenge winter van 1984/85 aanmerkelijk lager dan vorig jaar. Willen we de rijke broedvogelstand in de Westhoek behouden, dan zullen we er wel voor moeten zorgen dat voor "natuur" niet slechts plaats is in enkele reservaten. Het is juist het totale, natuurlijke, duingebied dat zo'n hoge natuurhistorische waarde heeft. Op enkele hectares onge rept duingebied tussen asfalt en beton zullen we geen 93 soorten broed vogels meer tegenkomen! 1. WESTHOEK 1. Boswachterij Westenschouwen 2. het Zeepe 3. Slotbos Haamstede 4. het Lage Burgh 5Gadra 6. terrein De Jonge 7. Verklikkerpaden 8. Meeuwenduinen 9. Doodskistenduinen 10. Stichting Renesse 11. Westhoek overig

Sterna | 1985 | | pagina 79