WERKEILANDEN Het meest in het oog lopende feit op de werkeilanden dit jaar is onge twijfeld het mislukken van het broedseizoen voor de Dwergstern. In mei vond, als in de vorige jaren, een geleidelijke vestiging plaats van de ze soort op het inmiddels tot "Sternenstrandje" gedoopte stukje strand op het werkeiland Neeltje Jans. In juni waren alle Dwergsterns plotse ling verdwenen. Er zijn verscheidene oorzaken te geven voor dit debacle, o.a. het natte voorjaar, het ontbreken van Spiering-stapel -voedsel voor de Dwergsterns- in het begin van het seizoen (mond. med. K. de Kraker) en verstoring door Zilvermeeuwen en (vooral!) mensen. Een twintigtal Dwergsterns ondernam elders op het werkeiland Neeltje Jans nog een broed- poging, maar er werd geen enkel jong grootgebracht. Dat de voedselsitua tie later in het seizoen wel goed was blijkt uit het feit dat een kolonie Visdiefjes wel met succes op het Sternenstrandje heeft gebroed. Bij de Zilver- en Kleine Mantelmeeuw kwamen weinig jongen groot. Hier was het rapen van de eieren de voornaamste oorzaak. Verder is de broed- vogelpopulatie op de werkeilanden in grote lijnen gelijk aan die van vorig jaar. WERKEILANDEN OOSTERSCHELDE Scholekster 40-50 X Bontbekplevier 4S Strandplevier 16-rg Stormmeeuw 7-10 8-10 Kleine Mantelmeeuw 1 20-24 Zilvermeeuw woo 240-2(0 Visdief no -no Noordse Stern 1-Z Dwergstern 10 t Koekoek 1-2 Veldleeuwerik X X Graspieper X X Witte Kwikstaart 3-4 Zwarte Roodstaart 4-7 Tapuit 1-2 Huismus 1-2 Kneu X 2. WERKEILANDEN OOSTERSCHELDEMONDING 1. Werkeiland Neeltje Jans 2. Werkeiland Roggenplaat

Sterna | 1985 | | pagina 83