STAD, DORP en POLDER Een nieuwe categorie in het broedvogelverslag Al jarenlang worden er losse waarnemingen van broedende vogels in de buurt van stad en polder doorgegeven. Om deze gegevens nu overzichte lijker te maken is deze categorie ingevoerd. Enkele gebieden zijn wel geïnventariseerd maar de gegevens van de polder Schouwen en de polder Duiveland zijn samenvattingen. Over voorgaande jaren is nog te weinig bekend om duidelijke veranderingen te signaleren. Het gepresenteerde beeld zal dus verre van volledig zijn. In Noordgouwe werd een terugval van het aantal broedende Gierzwaluwen geconstateerd. In Scharendijke nam deze soort nu juist weer toe ten op zichte van vorig jaar. De Gierzwaluw is op Schouwen-Duivel and een van de minst onderzochte broedvogels. Bij Burgh-Haamstede en Zierikzee zijn aanzienlijke broedpopulaties aanwezig maar over het aantalverloop is niets bekend. Het verdient daarom aanbeveling om de volgende jaren een inventarisatie van Gierzwaluw, Boeren- en Huiszwaluw te houden. Evenals het voorgaande jaar broedde er weer een Sperwer op Schouwen- Duiveland. Ditmaal kwam de vogel tot broeden in een oud kraaiennest in de polder Schouwen. In deze polder werden op een bouwland 2 tot 5 Zil vermeeuwenbroedsels met goed succes uitgebroed. Tevens broedde er in deze polder waarschijnlijk een Kerkuil. Aan de andere zijde van het ei land een al even interessant feit. Op de grens van akker- en grasland, in de polder Duiveland, werd waarschijnlijk een donsjong van de Kwartel koning gezien. Deze soort broedde voor het laatst in 1924 op Schouwen- Duiveland Hoe veelzijdig de broedvogelstand rond een stad kan zijn werd bij Zie rikzee geconstateerd. Er kwamen hier minimaal 45 verschillende broed- vogelsoorten voor.

Sterna | 1985 | | pagina 89