In het kort iets over de drie ontwikkelingsfasen waar we met schoolkin deren mee te maken hebben. Deze drie fasen lopen natuurlijk vloeiend in elkaar over en de één bereikt een fase wat eerder of later dan een ander. 6-8 jaar. Kinderen leren op deze leeftijd vooral door het konkreet bezig zijn met de dingen. M.b.t. het natuuronderwijs is dit van beiang. Er kan ze nog zoveel over de natuur verteld worden, het beleven is voor hen van wezen lijk belang. Voelen, ruiken en zien is voor hen de aangewezen methode. Wat we ons verder moeten realiseren is dat ze de natuur niet als een totaal ervaren. Ze kunnen een landschap niet overzien, ze springen bij wijze van spreken van grasspriet naar grasspriet. De naam van planten en dieren is van ondergeschikt belang. Wat natuur lijk niet wil zeggen dat de dingen geen naam gegeven mag worden. 8-11 jaar. Op deze leeftijd hebben ze grote belangstelling voor details. Verschillen en overeenkomsten tussen planten en dieren kunnen nu ter sprake komen Ze zijn erg leergierig; dit biedt de mogelijkheid namen en feiten te leren, die nodig zijn voor een verdere opbouw van een inzicht in het geheel 11 jaar en ouder. Hun groeiende overzicht op het geheel vraagt om het leggen van allerlei relaties tussen planten en dieren en hun omgeving (het milieu)Kring lopen kunnen nu ter sprake komen. Er kan geleerd worden zelf bronnenmateriaal te raadplegen om achter be paalde antwoorden te komen. Dit komt vooral doordat ze op deze leeftijd in toenemende mate in staat zijn abstrakt in begrippen) te denken. Ze kunnen zelf eenvoudige onderzoekjes doen. De middelen die ons ter beschikking staan voor het bereiken van deze doelen zijn legio. Het excursie-aanbod waaruit de scholen kunnen kiezen is: Het kabouterpad - voor kleuters. Bodemdiertjes - le en 2e klassers (nu groep 3 en 4) Bomen rond de school - 2e klassers (groep 4) Slootjesexcursie - klas 3 en 4 (groep 5 en 6) Vogels in de inlagen - klas 3 en 4 (groep 5 en 6) Kunstmatige rotskusten - klas 4 (groep 6) Schoronderzoek - klas 5 (groep 7) In geuren en kleuren (kruidentuin) - klas 5 en 6 (groep 7 en 8) Dijken, linten in het landschap - klas 5 en 6 (groep 7 en 8) Als voorbeeld van zo'n lesbrief is ter illustratie een gedeelte van "Vogels in de inlagen" bijgevoegd (zonder de achtergrondinformatie voor de leerkracht)

Sterna | 1986 | | pagina 19