basyrekiif Onlangs verscheen het boek 'Het Grevelingenmeereen uitgave van het Delta Instituut voor Hydrobiologisch Onderzoek te Yerseke onder redaktie van DrPHNienhuis De hoofdstukken uit dit boek zijn eerder als artikelen in het maandblad Natuur en Techniek verschenen. Het boek handelt over ontwikkeling van natuur en landschap in het Grevelingenmeer, sinds de afsluiting 15 jaar geleden in het kader van het Deltaplan. Het soortenrijke estuarium ver dween maar daarvoor in de plaats kwam een zoutwatermeer van internatio nale importantie. De inrichting en beheer van zo'n zich 'opnieuw' ontwikkelend natuurge bied vergen veel onderzoek. Een paar trefwoorden in dit verband zijn: natuurbehoud, recreatie, visserij en landschap. Onderzoek in dit verband duurt vaak vele jaren temeer daar vergelijk bare onderzoeksresultaten vrijwel geheel ontbreken. Diverse onderzoeksresultaten van de afgelopen 15 jaar worden in dit boekje op heldere, leesbare wijze naar voren gebracht. Tevens is het boekje voorzien van uitstekende foto's en overzichtelijke tabellen en overzichtskaartjes In het hoofdstuk Kolonisatie en Successie van G.J. Buth wordt o.a. een uiteenzetting gegeven over de vegetatie-ontwikkeling op de zandplaten. De vegetatie op de Hompelvoet ontwikkelt zich anders dan op bv. de Veer mansplaat. Uit onderzoek blijkt dat het ontziltingsproces op de platen mede bepaald wordt door de bodemsamenstelling. Vanaf de voormalige mon ding naar het oosten bestaat een overgang van grofzandige naar fijnzan- dige bodems. Hoe fijnzandiger de bodem is, des te trager verloopt de ontzilting. In een ander hoofdstuk 'Komen, Gaan of Blijven' van R. Lam- beck, G. Doornbos en J. Beijersbergenwordt ingegaan op variaties in de vogelstand De afsluiting van de Grevelingen trof de steltlopers het meest. Het in- tergetijde-gebied verdween en daar de steltlopers hooguit tot hun buik in het water kunnen fourageren werd het dus moeilijk om aan de kost te komen Het aantal visetende vogels, zoals Aalscholvers, Futen en Middelste zaagbekken, is daarentegen -waarschijnlijk door de toegenomen helder heid van het water- sterk toegenomen. De Grevelingen blijkt nu al één van de belangrijkste overwinteringsge- bieden van de Dodaars in Nederland te zijn. Diverse auteurs hebben op m.i. geslaagde wijze getracht inzicht te ver schaffen over de ontwikkelingen in het Grevelingenmeer. De artikelen geven een breed scala aan informatie; een "must" voor elke natuurlief hebber. De prijs van het boek is 21,50 (excl. verzendkosten) en verkrijgbaar bij het Delta Instituut., Vierstraat 28 in Yerseke of in de (regionale) boekhandel

Sterna | 1986 | | pagina 25