Terugblikkend (en hoe dikwijls doe je dat niet in dit werk) over het voorbije trekseizoen was het allemaal wat matig. De ruim 1600 gevangen vogels getuigen hiervan. Geen erg slecht, maar ook geen goed jaar. Er waren in 't hartje van de tijd (eind oktober) veel Vinken en veel Kepen, maar ze waren bijzonder slecht te vangen. Veldleeuweriken zagen we abnormaal weinig; kennelijk hebben we de "kou de vlucht" rond 20 november juist gemist. Ter vergelijking de vangsttotalen van de Veldleeuwerik van 1981 t/m 1985: 43-55-94-77-04. We zagen weer geen enkele Bonte kraai, noch Klapekster. Het lijken zo allemaal negatieve zaken, maar gelukkig waren er ook wat verrassingen. Een nieuwe soort voor de baan: op 21 september vingen we 2 Kleine vlie genvangers kort na elkaar. Nieuwe soorten vangen wordt voor de vinken- baan steeds moeilijker. Onvoorstelbaar als er op 24 november om 12.30 uur een Pelikaan op enkele honderden meters achter ons cirkelend boven de zeereep wat thermiek poogt te vinden. Bij oostenwind kennelijk tever geefs, want de vogel glijdt af naar het westen, richting Walcheren. Waarschijnlijk een jonge (tweede of derde jaars) vogel. Wild of ontsnapt? We weten het niet. Een mededeling (telefonisch) dat de waarneming van een Blyth's pieper uit 1983 juist was; denkt u eens in, de derde voor Europa, de eerste voor Nederland. Of de vangst van weer een Bladkoninkje op 18 oktober. De derde voor de baan Of de vangst van weer een Witstuitbarmsijs op 1 november. De tweede voor de baan. Zo waren er toch weer echte verrassingen, iets waar je niet op rekent. Nog een voorbeeld: De met een Noorse ring gevangen Geelgors op 29-10-1983 bleek op 08-10- 1983 enige honderden kilometers ten westen van Oslo te zijn geringd. Afstand is hemelsbreed 900 kilometer. Deze vogel moet 20 dagen lang, ie dere dag 45 kilometer gevlogen hebben. Eindelijk een aanduiding, wat we al lang vermoeden, dat de doortrekkende Geelgorzen noordelijke vo gels zouden kunnen zijn. Verder was er een bescheiden invasie van Grote barmsijzen. De eerste vogels vingen we op 16 november. Het was 8 jaar geleden, dat er Grote barmsijzen op de baan gevangen waren. Zwarte mezen gedroegen zich dit jaar ook invasie-achtigWe vingen er zelfs 20.

Sterna | 1986 | | pagina 33