ISülIWpl HH Tongvaren (Phyllitis scolopendrium)Naar aanleiding van de vermelding vorige keer kreeg ik het volgende berichtje van Jan Meerman: Al sinds jaren groeien 10-tallen Tongvarens op een verweerde muur bij het Groene- woudsweegje in Haamstede. Bijenorchis (Ophrys apifera)2 bloeiende exemplaren op het Grevelingen- strand langs de Grevelingendamzomer 1985. Helaas zijn deze 2 planten uitgegraven. Vinders: medewerkers van de Rijksdienst voor de IJsselmeer- polders. Enkele jaren geleden is een nieuwe vindplaats van de Bijenor chis aan de zuidkust van Schouwen aangetroffen. Behalve in de krijthel- linggraslanden in Zuid-Limburg komt deze orchidee alleen sporadisch in het kustgebied voor. In Zeeland lijkt het aantal groeiplaatsen (o.a. in wegbermen en slootkanten) de laatste jaren toe te nemen. Geelhartje (Linum catharticum)meerdere exemplaren op de met schapen begraasde buitendijk bij Dreischor, zomer 1985. In de bekende boeken 'Wilde Planten' wordt Geelhartje een indicator-soort genoemd voor bijzon dere milieu-omstandigheden: een geleidelijke overgang van een voedsel rijk naar een voedselarm milieu. Zo'n gradiënt-milieu kan door de hel ling van een dijk aanwezig zijn. Vaak komen in de buurt van zeldzame planten andere bijzondere soorten voor. Dat is ook hier het geval; o.a. Trilgras (Bevertjes) en Zeegroene Zegge groeien ook op deze dijk. Vin ders: medewerkers van de Prov. Planol. Dienst. Geelhartje is door hen ook in de inlaag bij Ouwerkerk aangetroffen. Watergras (Catabrosa aquatica) in sloten in de buurt van de Krayestein- v/eg bij Haamstede, zomer 1985. De slootvegetatie in Zeeland is in het algemeen soortenarm vanwege het zoute water. Bij de duinen is het water echter zoet en hier blijkt o.a. deze zoutmijdende soort voor te komen. Watergras is zeldzaam in Zeeland en komt voornamelijk voor in de sloten van Noord- en Zuid-Holland en Utrecht. Kennelijk zijn de sloten bij de Krayesteinweg nogal voedselrijk, want Watergras komt vooral voor in stikstofrijk water. Vinders: medewerkers van de Prov. Planol. Dienst. Kleine rupsklaver (Medicago minima), op de Blooisedijk bij Zonneraaire, zomer 1985. Een zeldzame klaversoort, waarvan het voorkomen in Neder land voornamelijk tot het Deltagebied beperkt is, en dan voornamelijk tot de duinen. Het zwaartepunt van de Europese verspreiding van deze soort ligt rond het Middellandse-ZeegebiedDoor de relatief zachte win ters in Zuidwest-Nederland is het Nederlandse voorkomen beperkt tot on ze contreien. Zoals meerdere planten die kenmerkend zijn voor de duinen, komt dus ook deze soort voor op één van de oudere Schouwse polderdijken,

Sterna | 1986 | | pagina 39