Ac Cj/tö&L VQMs fyt 4ft ok f&Mf* [iF] Wie kent niet de Westduinen op Goeree, een van de fraaiste binnenduin- graslanden van het Deltagebied. Het is al zo'n 1000 jaar als (gemeen schappelijk) weidegebied in gebruik. Het is dan ook een van de laatste duingebieden in Nederland waarvan we mogen aannemen, dat het in zijn ge daante bewaard is gebleven. De middeleeuwse mens heeft dit landschap ooit ook aanschouwd! Maar dan wel op één uitzondering na, want, verge leken met toen, verstoort het lelijke zendmastenpark van de marine het landschapsbeeld nu al jaren op ingrijpende wijze. Menig bezoeker zal wel een de stille wens hebben geuit dat het "oud ijzer" spoedig mag worden opgeruimd. Nou dat laatste valt niet mee, integendeel. Van het voorjaar is defensie zonder kennisgeving naar de eigenaar (het woord staatsgeheim is blijkbaar voldoende legalisatie) begonnen met graverijen en oprichting van nieuwe zendapparatuur tot een hoogte van veertig meter. Hierbij wordei tevens flinke oppervlakken van het terrein rond de masten uitgerasterd Nog afgezien van de landschappelijke aantasting betekent dit dat stukken duingrond, die eeuwenlang zijn begraasd en waaraan het gebied zijn bo tanische waarde dankt, voor het vee onbereikbaar worden en verruigen. Een zure zaak voor de eigenaar de Stichting Het Zuidhollands Landschap, dat met haar aankoop nu juist streeft naar veiligstelling en behoud van j deze botanische waarden, maar nu wordt geconfronteerd met een aanval in 1 de rug. Geen overleg vooraf, wellicht was tenminste een andere lokatie mogelijk geweest. Nu verknalt defensie een van de rijkste groeiplaatsen van zeldzame planten, waaronder veel Duingentianen. Bij de marine moet je wezen. Er bestaat de mogelijkheid dat defensie tot 2050 gebruik zal blijven maken van een recht van erfdienstbaarheid dat nog is verleend door de voormalige polder "Het West-Nieuwland" in 1952. Nieuwe verrassingen van de kant van de marine gedurende een lange onzekere periode zijn dus niet uitgesloten. De tweede kamerleden Lankhorst en Dijkman hebben over de kwestie vragen gesteld aan de ministers van Defensie en Landbouw en Vis serij. Hopenlijk zullen de vragen aanleiding zijn tot ambtelijk overleg tussen de beide ministeries. Dat is wel nodig ook, want wat het ene mini-i; sterie veilig stelt door het geven van subsidie, wordt door het andere weer vernield, hetgeen toch niet de bedoeling kan zijn. Een nieuwe lo katie buiten het duingebied lijkt ons de beste oplossing voor het bakkies! park, want voor een uit de hand gelopen zendmastenbos zijn de Westduinen veel te mooi. do Wt/zuifyAruy <ü>irfuOioe^iot iaa/c.St 1000 trtzooo

Sterna | 1986 | | pagina 42