populatie de winter in Ierland doorbrengt. De Branta bernicla nigrica komt voor in Westelijk-Noord Amerika en Oost-SiberiëHet overwinter- ingsgebied van deze populatie ligt aan de westkust van Noord-Amerika De hierboven gebruikte term dwaalgast geeft al aan dat deze ondersoort zeer zeldzaam voorkomt in onze streken. Naast de Rotgans vinden we hier ook een aanzienlijke populatie Brandganzen. Binnen deze populatie Brand ganzen zijn in de maand januari drie soorten minder algemeen voorkomende ganzen waargenomen, de Indische gans (Anser indicus)de Roodhalsgans (Branta ruficollis) en de Dwerggans (Anser erythropus)De Indische gans die in de Prunje verblijft is waarschijnlijk een exemplaar dat uit een verwilderde populatie in Zweden afkomstig is. (Met de Brandganzen meege komen) De Roodhalsgans die van half- tot eind januari in de Prunje ver bleef komt in Noord-west Siberië voor van het Yamal-schiereiland tot de Yenissei-rivierZe overwinteren zuidelijk van de Kaspische Zee en de Aral-rivier, tot in Hongarije. Dit exemplaar is waarschijnlijk met de Kolganzen (Anser albifrons) meegekomen. Ook hier spreken we van een zeld zame wintergast die wel jaarlijks gezien wordt. De Dwerggans die in de laatste twee weken van januari gezien is in de Prunje, komt voor in Noord-Scandinavië op de toendra's van Rusland en Siberië en plaatselijk in Zweden. Het overwinteringsgebied van deze soort ligt in Zuid-oost Europa, Egypte, India, Japan en China. De trekroute van de Dwerggans loopt over Centraal-Europa en tijdens die trek wordt de soort ernstig bedreigd door intensieve bejaging. In 1981 is in Zuid-Zweden een projekt van start gegaan om te trachten de trekroute van de Dwerggans uit deze gevarenzone om te leggen naar veiliger gebieden. Dit wordt gedaan d.m.v. het leggen van eieren van de Dwerggans onder de BrandgansDeze Brand ganzen trekken langs de West-Europeesche kust naar onze streken. Men hoopt nu dat deze Dwergganzen ook deze trekroute volgen en later met de Brandganzen uit hoog-Scandinavië terug naar het noorden vliegen, zodat er een alternatieve trekroute ontstaat. Het is dan ook meer dan waar schijnlijk dat de Dwerggans in de Prunje een exemplaar is dat afkomstig is van dit projekt.

Sterna | 1986 | | pagina 44