DIJKBEHEER OP GOEREE-OVERFLAKKE Sinds vele jaren worstelt onze Vereniging voor Natuur- en Landschapsbe scherming met het probleem van dijkbeheer. Oorspronkelijk had de Ver eniging een kilometer van de Oudelandsedijk onder Oude Tonge gepacht, later is daar nog een kilometer van de Noordlandsedijk bijgekomen toen de werkzaamheden van de gelijknamige Stichting zijn overgenomen. Dijkbeheer vraagt een grote inzet van vrijwilligers. De zuidhelling van de betreffende dijken is erg steil zodat maaien moeilijk is. De problemen worden snel groter als de begroeiing hoog en ruig is. Fluitekruid is op beide dijken een plaag en vooral op de Noordlandsedijk is, vermoedelijk door bemesting legaal of illigaal, sterk verruigd met overwoekering door bramen en brandnetels. Toen in 1983 bleek dat we het beheer niet volle dig aan konden dreigde een vicieuze cirkel te ontstaan. In 1984 werd naar andere wegen gezocht, o.a. door te trachten andere werkkracht te vinden via de W.T.M.-regeling met door het rijk gesubsidieerde werk lozen. Toen dat eind '85 eindelijk rond was werd de regeling opgeheven. Daarop is een andere mogelijkheid onderzocht, die in het gesubsidieerde vrijwilligerswerk. Het werk op onze dijken werd door de regionale toet singscommissie aanvaard als vrijwilligersobject waar werklozen met be houd van uitkering aan mogen deelnemen. Het probleem was toen iemand te vinden die dat wilde doen. Via zoeken en adverteren is dit tenslotte ge lukt, zodat begin Juli tot onze grote voldoening het werk kon beginnen. Zowel in het stadium van de W.T.M.-regeling als van het vrijwilligers- object hebben wij veel steun en medewerking van Staatsbosbeheer gehad. Uiteindelijk hebben medewerkers van S.B.B. de praktische leiding op zich genomen zodat gezamenlijk aan de diverse objecten gewerkt wordt. Het resultaat is dat de dijken er nu keurig bijliggen. En nu maar puzzelen hoe we het in de toekomst zo kunnen houden.

Sterna | 1986 | | pagina 57