f schouwen-duLeuand^ VOOR DE KUST VAN Inleiding In Nederland wordt al vele tientallen jaren aandacht besteed aan de trek van vogelsoorten langs de kust. Minder werd er gelet op die soor ten die niet over de duinen, maar over het water vlogen, de echte zee trekkers dus. Pas vanaf 1972 is hier door de oprichting van de CvZ (Club van Zeetrekwaarnemersverandering in gekomen. Door de activitei ten van deze club en de verbetering van het noodzakelijke materiaal (kijkers, telescopen, literatuur) is er inmiddels al heel wat bekend geworden over de zeetrek langs de Nederlandse kust (zie Camphuysen en van Dijk 1983)Verspreid langs de 250 km lange Nederlandse kustlijn liggen verscheidene waarnemingsposten. De kust van Schouwen (vooral het strand) ligt gunstig om zeetrek waar te nemen, het is dus des te merk waardiger dat er nooit intensief naar de zeetrek is gekeken. Hierdoor werd in de Vogelwerkgroep het idee geboren om in het najaar van 1985 een begin te maken met het waarnemen van zeetrek langs de Schouwse kust. Hierbij doen we verslag van de waarnemingen. Het ondevzoek Tijdens het onderzoek werd zeetrek waargenomen op een drietal plaatsen, te weten op de Pier van Noordland op het werkeiland Neeltje Jans, aan de zeezijde van de Brouwersdam en aan het Verklikkerstrand (zie kaart je) Vanaf deze laatste plaats werden de meeste langstrekkende vogels gezien. Dit waarschijnlijk als gevolg van de westelijker ligging ten opzichte van de andere waarnemingsposten. In de maanden september (39 waarnemingsuren) en oktober (27 waarnemings uren) werd het intensiefst waargenomen. Tijdens deze waarnemingsuren werden alle langstrekkende zeevogels genoteerd. In dit verslag zijn ook gegevens uit andere ("losse") zeetrektellingen verwerkt. 3. Pier Noordland 1. Brouwersdam 2. Verklikkerstrand Waarnemingsposten DD

Sterna | 1986 | | pagina 6