HD de noordkant langs het Slik. Na half april waren deze groepen, die hoofdzakelijk uit juveniele exemplaren bestonden, weer verdwenen. Hier na werden nog af en toe (Hoogwatervluchtplaats) HVP-groepen gezien op Zilverhompels Eerste Sternbank en Oost - max. 3.000 ex. Meestal was dat het geval bij slecht weer of weekends, vanwege verstoring bij an dere zitplaatsen en bovendien geen vuilstortOpvallend was dat de HVP die anders vanaf half juli op het Slik gezien wordt er dit jaar niet was. In verband met toenemende predatie op Kokmeeuwen, sterns, weidevogels enz., vanwege een groeiend aantal specialisten, werd vorig jaar besloten om alle Zilvermeeuwlegsels te rapen, teneinde hiermee de verdere uitbreiding van de populatie op de Hompelvoet tegen te gaan en zo mogelijk een forse afname te bewerkstelligen. We waren erg be nieuwd wat de invloed van dat rapen van vorig jaar zou hebben op de populatie van dit jaar. In feite nog een lichte stijging van 1000 naar 1020 maar veel minder groot dan in de voorafgaande jaren (zie broed- vogeltabel)Intern bleken er echter flinke verschuivingen te hebben plaats gevonden, namelijk vanuit de Stuifketel naar de randgebieden. De belangrijkste oorzaak daarvan lijkt te liggen in de. biotoopverande ring van dit gebied. Deels groeit het verder dicht met Duindoorn, ter wijl anderzijds het nog open met Helm begroeide gedeelte onder invloed van de beweiding op een kort gegraasde grasvlakte gaat lijken. De vermindering op Oost (Tweede Sternbank) komt wellicht ook door de korte begroeiing aldaar vanwege het maaien van dit gebied. Dit jaar werd veel meer dan in vorige jaren in de Grevelingen gefoerageerd Stapelvoedsel voor de meeuwen zijn hier de talloze Strandkrabben waarvan er dit jaar heel veel waren getuige de barstensvolle fuiken van de palingvissers. In de wijde omgeving van de Hompelvoet werd in juni/juli door ca. 1.000 adulte Zilvermeeuwen gefoerageerd - een be langrijk deel van de broedvogels dus. Naast Strandkrabben werd er ge-

Sterna | 1986 | | pagina 85