Grote Jager (Stercorarius skua) De eerste Grote Jager liet zich op 7 september waarnemen bij het Water gat. Daarna kwamen regelmatig waarnemingen van Grote Jagers in de om geving van het werkeiland Neeltje Jans In totaal werden 20 Grote Jagers waargenomen, het hoogste aantal (3) op 11 november bij het werkeiland Neeltje Jans. Een kanttekening omtrent het waargenomen aantal is wel op zijn plaats. Begin november werd er voor de Nederlandse kust een opvallende trek van Grote en Middelste Jagers geconstateerd. Op Schouwen werd er toen niet waargenomen, de gepresenteerde aantallen zijn dus aan de lage kant. In de weken na deze stormen werden 2 dode Grote Jagers op het strand gevonden, respectievelijk op 17 november en 21 december. Het voorkomen beperkte zich sterk, van de 20 waargenomen exemplaren werden er 11 op het werkeiland Neeltje Jans gezien. Kleine Jager (Stercorarius parasiticus) De eerste waarneming werd al op 22 juli gedaan tijdens een vroege storm. In september zagen we 55 Kleine Jagers en in oktober slechts 21. Het uurgemiddelde nam geleidelijk af (zie fig. 2)Het overgrote deel van de waarnemingen had betrekking op juvenielen of adulten van de donkere vorm. Buiten waarnemingen langs de zeekust werd ook een aantal waarnemingen van exemplaren op de Oosterschelde doorgezonden. Lijst van bijzondere waarnemingen IJsduiker (Gavia immer) 2 ex. richting zuid op 11 oktober Verklikkerstrand 1 ex. richting noord op 15 oktober Verklikkerstrand I SEP 1 OKT FIG.2 UURGEMIDDELDEN KleineJager

Sterna | 1986 | | pagina 8