Foto's van Goeree-Overflakkee Tijdens de jaarvergadering van de Vereniging op 1 mei j.l. heb ik een lans gebroken voor het fotografisch vastleggen van natuur en landschap op Goeree-Overflakkeevooral in de buitendijkse gebieden. In oktober 1986 is de stormvloedkering in de Oosterschelde in gebruik genomen en in het vroege voorjaar van 1987 zal de Philipsdam worden gesloten. Met deze sluiting verdwijnt het laatste zoute getijdewater langs de oevers van het eiland. Daarna blijft als zodanig alleen de echte zeekust nog over en zullen de gorzen van de Kwade Hoek ons - hopelijk nog zeer lang - kunnen herinneren aan het typische aanwaslandschapdat eens langs alle oevers te vinden was. Hoe die gebieden er in werkelijkheid uitzagen, is dan alleen nog maar op foto's en andere afbeeldingen te zien. Als die tenminste gemaakt zijn Zelf heb ik in de zestiger jaren zo goed mogelijk geprobeerd een aantal "voorbeeldgebieden" fotografisch vast te leggen. Het ging voornamelijk om de duinen en het gors op de Punt van Goeree, de inlaagjes daarnaast (met de Preekhilpolder)delen van de Slikken van Flakkee, en de oevers van de HellegatsdijkIk besefte heel goed dat er nog veel meer inte ressante terreinen waren, maar het was zo al nauwelijks bij te benen (letterlijk)Met de afsluitingen van de Brouwersdam, de Haringvlietdam en de Volkerakdam rond 1970 veranderden deze gebieden vrijwel op slag, en begonnen de ontwikkelingen die tot de huidige landschappen hebben ge leid. Het is een boeiende bezigheid om de oude plekjes weer op te zoeken teneinde vanaf dezelfde standpunten dezelfde foto's te maken, zodat de grote veranderingen exact kunnen worden nagegaan. Al loop je dan soms met kromme tenen in je laarzen vanwege alle onnodige vernietigingen die je tegenkomt Ik hoop binnen afzienbare tijd een indruk van die oude fotoverzameling te geven op een dia-avond van de Vereniging. (Heeft intussen plaatsge vonden, met fraaie dia's, onder grote belangstelling vertoond; Red.) Waar het nu om gaat en waarom dit stukje is geschreven, is het feit dat de laatste zoute getijwateren er nu nog zijn: vooral de slikken langs de Hellegatsdijk en ter hoogte van Oude Tonge met zijn getij haven. Ik zou de enthousiaste natuurfotografen (van de Vereniging) uit die buurt willen opwekken om daar nog wat rond te zwerven geduren de de laatste maanden dat deze gebieden nog redelijk origineel zijn. Als je beseft wat je daar gaat verliezen, dan blijkt wel hoe waarde vol dit gebied voor je is. Uiteraard moet er bij zo'n fototocht goed op worden gelet dat niet te veel vogels worden gestoord, maar de slik ken zijn uitgestrekt, en kunnen een enkel bezoek op één plaats wel aan In een latere fase kan worden geprobeerd, binnen de Vereniging een overzicht te krijgen van de fotoverzamelingen van het eiland en zijn

Sterna | 1986 | | pagina 92