Naar de andere kant van de wereld (Australië en Indonesië) In de zomer van 1986 maakten Ank en Frans Beekman uit Zierikzee een reis naar Australië en Indonesië. Zes weken lang verkenden ze eerst de oostkust van "het onbekende Zuidland" en daarna West en Midden Java. Ons bestuurslid Frans Beekman zal aan de hand van dia's vertellen over land en volk van die twee totaal verschillende gebieden: westers- geïndustrialiseerd en oosters- agrarisch. Ook de natuur met vogels en planten krijgt de aandacht. Tevens gelegenheid tot kopen c.q. afhalen (voor de intekenaars) van het nieuwe boek van de Vogelwacht: De Vogels van Schouwen-Duiveland Het nieuwe standaardboek van de Natuur- en Vogelwacht over Schouwen- Duiveland Schouwen-Duiveland, eeuwenlang een eiland tussen Grevelingen en Ooster- schelde, is na de watersnoodramp van 1953 sterk veranderd. Herverkave ling, mechanisatie in de landbouw, nieuwe wegen, Deltaplan, campings en disco: het vroegere eiland maakte enorme wijzigingen op technisch en maatschappelijk gebied door. Het landschap veranderde ingrijpend en de natuur daarmee ook. Vogels verdwenen, vogels verschenen. Veel ging er verloren, veel is er nog, maar wordt sterk bedreigd... In het boek "De vogels van Schouwen-Duiveland" worden in het eerste ge deelte het ontstaan de ontwikkeling van het landschap uitgebreid be schreven en wordt getoond hoe de mens een rijk natuurleven schiep en herschiep. Tevens wordt ingegaan op de houding van de mens ten opzichte van natuur- en vogelwereld op het eiland, waaronder de gevolgen van de afsluiting van de Oosterschelde voor het milieu achter de stormvloed kering In het tweede gedeelte worden systematisch alle ooit op Schouwen- Duiveland waargenomen vogels behandeld, waarbij het voorkomen door de jaren heen, de aantallen en het aantalsverloop aan de orde komt. Het boek besluit met een kritische evaluatie van het beleid van de ver schillende overheden ten aanzien van het natuur- en landschapsbehoud. Dit is immers van essentieel belang voor behoud en herstel van de van ouds zo gevarieerde Schouwse vogelstand. Het ca. 250 bladzijden omvattende boek is rijk geïllustreerd met een groot aantal unieke foto's, kaarten en pentekeningen. Luxe uitgevoerd in geheel linnen band met aansprekend (gekleurd) stofomslag. De afhaalprijs voor leden na verschijning is 29,90. Winkelprijs 39,00. (zie onder excursies en lezingen)

Sterna | 1986 | | pagina 95