Deze aflevering bestaat grotendeels uit mededelingen van vondsten in de Schouwse Westhoek. Medewerkers van de Provinciale Planologische Dienst, waartoe ook ondergetekende behoorde, hebben afgelopen zomer de Westhoek floristisch geïnventariseerd. Hierbij zijn nogal wat bijzonder heden boven water gekomen. Het aantal hierna te noemen soorten vormt slechts een kleine greep uit de reeks nieuwe vindplaatsen van bijzondere plantensoorten in de Westhoek. De enorme hoeveelheid veldgegevens zal worden samengevat in een rapport, dat gebruikt zal gaan worden bij het planologisch beleid. Daarnaast zullen deze gegevens veel wetenschappe lijke informatie opleveren, zoals bijvoorbeeld verspreidingspatronen van plantensoorten, en een naslagwerk voor natuurliefhebbers vormen. De weersomstandigheden waren nogal bijzonder het afgelopen jaar; een lange, strenge winter, een laat, koud en nat voorjaar en tot half au gustus een erg droge zomer. Zulke omstandigheden bepalen tot op zekere hoogte het vegetatiebeeld. Zo kwamen bijvoorbeeld sommige vochtminnende soorten in het duingebied minder voor dan in andere jaren, of werden helemaal niet aangetroffen. Een voordeel van het late voorjaar was dat erg vroeg bloeiende soorten in mei, toen de inventarisatie begon, nog duidelijk aanwezig waren. Sommige van deze soorten worden nogal eens ten onrechte als zeldzaam beschouwd, wat komt doordat in het algemeen in februari-maart meestal nog niet intensief naar planten gekeken wordt. Bij een laat voorjaar blijkt het dan met die zeldzaamheid nogal mee te vallen Bronkruid Montia fontana) een klein, vroeg bloeiend plantje dat tot de Posteleinfamilie behoort. Het was de laatste 25 jaar niet meer in de Westhoek gevonden. De soort groeit op open, vochtige plaatsen en is in de voorzomer alweer verdwenen. We vonden de planten in mei op ver schillende campings in het Zoomgebied op min of meer kale plekken die gevormd waren doordat er met Pinksteren een tent had gestaan ('open, vochtige plaatsen'). Vinders: medewerkers PPD Rondbladig wintergroen (Pyrola votundifolia) Deze soort is van de Westhoek vooral van vochtige duinvalleien in het Zeepe bekend. We von den echter ook 10-tallen exemplaren op een duidelijk drogere groei plaats, namelijk op een hoge steile noordhelling met een open boom struik begroeiing in de BoswachterijVinders: medewerkers PPD. Onderaardse klaver (.Trifolium subterraneum) Deze erg zeldzame, voor namelijk tot Zeeland beperkte soort, is in de vorige aflevering ge noemd voor de Haard. Ook in Renesse is nu een groeiplaats vastgesteld, namelijk op een zandig weiland bij Slot MoermondDe soort doet met

Sterna | 1986 | | pagina 96