zijn vruchten hetzelfde als de Pinda; ze laat haar vruchten ondergronds afrijpen. De verspreidingskans is daardoor erg klein en dit zal waar schijnlijk ook wel één van de redenen van haar zeldzaamheid zijn. V/ie deze soort wil zoeken moet met zijn neus over de grond, want net als Bronkruid is het een mini-plantje. Vinders: medewerkers PPD Armbloemige waterbies Eleooharis quinqueflora)Platte bies Scirpus earicifarmisen Vlozegge Carex pulzcaris)respectievelijk een erg zeldzame waterbies-, bies- en zeggesoort die alle drie in vochtige valleien op de Vroongronden gevonden zijn. Deze valleien spannen in de Westhoek de kroon wat betreft rijkdom aan bijzondere soorten. De drie genoemde soorten waren al jaren niet meer op Schouwen aangetroffen. Ze zijn uit bijna alle Nederlandse duingebieden verdwenen door water onttrekking voor de drinkwatervoorziening. In de Westhoek echter stijgt de grondwaterstand weer wat de laatste jaren, tengevolge van de Haringvlietwater-infiltratie. Dit veroorzaakt waarschijnlijk de toename/ terugkeer van deze soorten. Tevens betekent de toename van deze indicator-soorten dat de beheerder, Staatsbosbeheer, op de goede weg zit, want veel duinvallei-soorten kunnen zich alleen handhaven bij een bepaald begrazings- of maaibeheer. Vinders: medewerkers PPD. Gele hoornpapaver Glauczum flavumeen papaverachtige uit zuidelijke streken die soms bij ons in de zeereep kiemt. De soort is al eerder in aflevering 3 vermeld. In 1985 werden namelijk enige tientallen exem plaren tegen de duinvoet op het strand bij Westenschouwen gevonden. Ondanks de strenge winter heeft de soort zich hier sterk uitgebreid tot honderden bloeiende exemplaren afgelopen zomer. Ook tegen de duin helling kwamen exemplaren voor en zelfs achter de eerste duinenrij Vinders: PPD medewerkers. Japans hoefblad Petasites japonïcus)een adventieve (niet inheemse) soort uit Oost-Azië'die afgelopen voorjaar werd gevonden door A. van der Wees langs de Strandweg (Nieuw-Haamstede)Bij navraag bleek dat jaren geleden de plant hier door liefhebbers geplant was en zich in de loop van de tijd sterk uitgebreid heeft. Elders in het land komt de soort alleen op enkele buitenplaatsen voor; het is dus een stinzen- plant Een andere adventieve soort, Lïnarza mavoccanawerd deze zomer voor de tweede maal door T. Rosmolen en zijn vrouw gevonden. Deze keer langs de weg over de Roterydijk (1 exemplaar) en de Zuiddijk (6 bloeiende exem plaren) bij Dreischor. Deze plant uit Marokko werd voor het eerst in 1983 bij Zierikzee gevonden (zie afl. 2) en handhaaft zich dus tot nu toe op Schouwen. Ten slotte enkele berichtjes van de Grevelingenplanteneen jong gebied dat nog volop in ontwikkeling is en voorlopig nog veel floristisch nieuws zal blijven opleveren. Van de Bonte paardestaart Equzsetuin variegatum)een zeldzame soort van vochtige, kalkrijke zandgronden en

Sterna | 1986 | | pagina 97