GED duinvalleien, had G. Slob (SBB) vorig jaar al een grote groeiplaats op de Veermansplaat gevonden. Deze zomer vond J.W. Jongepier een nieuwe groeiplaats aan de andere kant van de Veermansplaat; de soort breidt zich hier dus uit. Op de Hompelvoet is deze zomer door PPD medewerkers weer een nieuwe vochtige-duinvallei-soort gevonden, namelijk Dwerg- bloem CAnagatVis minima)die inderdaad maar enkele centimeters groot is. In de Westhoek komt dit plantje in een aantal vochtige valleien in de Vroongronden voor en is dit jaar ook bij de Verklikker gevonden. Op een excursie van de Vogelwacht naar de Slikken van Flakkee in sep tember j.l. ontdekte Cor van der Zande op de Slikken-noord meer dan manshoge Moerasmelkdistels Sonchus palustris) die boven het struweel uitstaken. In Zeeland is deze Melkdistel zeldzaam; ze hoort thuis in rietmoerassen en komt vooral voor langs het IJsselmeer en in sloten en moerassen in Noord- en Zuid-Holland. Op de zich zeer fraai ontwik kelende Slikken-noord, één van de weinige grootschalige 600 a) gebieden in Nederland waar spontane struweel- en bosontwikkeling mag plaatsvinden, werden bovendien door de heer G. Slob deze zomer voor het eerst jonge Essen Fraxï-nus excetsiov) gevonden. Na de pioniers fase van Braam, Vlier en Wilg wordt nu kennelijk de volgende stap ge zet in het proces van bosontwikkeling; boomsoorten met een lange levens duur, die in een minder dynamisch milieu kiemen dan de pioniersoorten, beginnen zich aan te dienen.

Sterna | 1986 | | pagina 98