Op naar de derde dijkopgang. De toegangspoort zit op slot! We zeulen onszelf en onze spullen de dijk op. Ganzen en niet te weinig ook. Ze zitten verspreid over zo'n 2 km;. We naderen de ganzen zo dicht mogelijk. Liggend op de dijk komen we tot de volgende telling: Brandganzen 7150 ex., Kol- ganzen 650 ex. en Grauwe Ganzen 20 ex. Na ge concludeerd te hebben dat er geen bijzondere soorten tussen zitten gaan we terug naar de auto met het gevoel dat we met de telling toch wat aan de lage kant zitten. Vanaf de Slikken richting haven Dirksland en ver der richting Haringvliet. We doorkruisen de Kronings- en de Bospolder Op een weiland nog zo'n 370 Grauwe Ganzen. Mooi meegenomen! Voor de rest is er in deze polder „geen vogel" te zien. Er is nog even tijd over om het telgebied van Pim, die wegens ziekte af moest bellen, mee te ne men. Eerst langs de sporthal van Middelharnis om twee punkpenen kinderen) op te halen. Ziezo, buiten zien ze in ieder geval meer dan binnen. Door de Van Pallandtpolder naar het Haringvliet. Op het enige stukje gras dat deze polder biedt, zit ten toch nog wat Grauwe Ganzen. De Martina- Cornelia polder is helemaal leeg. Normaal gespro ken staan hier toch wel wat Brandjes. Op de gor zen tot voorbij Stad is er geen gans te bekennen, wel veel watervogels. De gorzen liggen er wel prachtig bij zo in het lage zonlicht. En met een Blauwe Kiek over het riet scherend is het echt ge- nleten- Brandganzen op Goeree. Foto: Henk Harmsen. Bij Den Bommel is het weer prijs. Ongeveer 4300 Brandganzen laten zich van de dijk makkelijk ob serveren. Tot op tien meter van de auto doen zij zich te goed aan het gras. Een plotseling aansnel lende jogger doet de groep luidruchtig de lucht in gaan. Je kunt tegenwoordig ook nergens meer rustig staan! We vervolgen onze weg tot de aanzet van de Volkerakdam. De verstoorde groep uit Den Bommel strijkt hier neer. We hoeven ze niet meer te tellen. We besluiten terug te gaan door de Bommelse pol der naar Zuidzijde. De eerste aanblik levert niets op. Maar bij intensiever kijken blijkt deze polder vol te zitten met Rietganzen. Waar je nu ook kijkt, overal zitten groepen. We komen alleen al voor de ze polder op 2800 ex. We tellen ook nog 600 Kol- ganzen en 750 Grauwe Ganzen. Het wordt nu tijd om naar huis te gaan, de op- pasplicht wacht! Als een speer naar Nieuwe Tonge. Alhoewel, toch nog maar even langs polder het Noordland. Je weet maar nooit. En jawel hoor, weer Rietganzen. Een enkele keer zitten ze daar. Nu 800 stuks. Voldaan, bemodderd en moe terug bij af. Flak- kee... ganzeneiland? Dit kunnen we niet ontken nend beantwoorden! P.S. Wij telden: Rietgans 3615 ex., Grauwe Gans 1642 ex., Kolgans 1250 ex., Brandgans 11.450 ex., Rotgans 51 ex. 17

Sterna | 1987 | | pagina 19