Lezing over landschap en vegetatie van de Westhoek Kruipvoilg Liggende V/eWr\uur Op 27 mei a.s. wordt om 20.00 uur in het Dorps huis in Serooskerke een lezing gehouden over bo venstaand onderwerp door de (ex)medewerkers van de Prov. Planologische Dienst Zeeland, Wim van Wijngaarden, Cor van der Zande en eventueel ondergetekende. Vorig jaar is in het kader van het provinciaal vegetatie-onderzoek van de Planologi sche Dienst de Schouwse Westhoek geïnventari seerd en gekarteerd. Ter informatie vat ik hier al vast enige zaken, die op de lezing uitgebreid naar voren zullen komen, kort samen. Het gebied is, zeker voor Zeeuwse begrippen zeer reliëf rijk, met hoogteverschillen tot 30 m. Een he te zomerse dag karteren was dan ook best nog wel een stevige klus. Op de droge duintoppen, waar een verfrissend windje stond, komen relatief maar weinig plantensoorten voor, terwijl de vochtige, windstille en vliegrijke valleien soms bijzonder soortenrijk waren en dus veel tijd vergden. De Westhoek is landschappelijk in 6 deelgebieden te onderscheiden: De Domaniale bossen, Verklikker, Zeepe, Meeuwenduinen, Vroongronden, inclusief Vliegveld, en het sterk verstedelijkte Zoomgebied. Op de vegetatiekaart die afgelopen winter aan de hand van de veldgewassen is samengesteld is voor al in Het Zeepe een duidelijke zonering te onder scheiden: gewoon duingrasland, verruigd duin grasland, c.q. verruigde valleien, vochtige valleien, soortenrijk struweel en stuifduinen. De stuifdui- nen vormen één van de meest grootschalige com plexen in Nederland en tonen fraai hoe 'levende duinen' funktioneren. Alhoewel de Verklikker valleien wat betreft botanische rijkdom niet uit te vlakken zijn, vormen de Vroongronden het meest bijzondere gebied met vele zeldzame soorten in de talloze valleien. Trouwens landschappelijk en his- torisch-geografisch zijn de Vroongronden ook van zeer hoge waarde. Te meer omdat dergelijke gebie den bijna overal in en buiten Nederland in cultuur gebracht zijn. Een algemene tendens die wij tijdens de werk zaamheden vaststelden, is dat, vergeleken met oudere gegevens, de invloed van de wat stijgende grondwaterstand ten gevolge van Haringvlietwa ter-infiltratie, positieve effecten voor de duinvege- tie lijkt te hebben. Een aantal zeldzame soorten die hiermee verband houden werden door ons (weer) aangetroffen (zie hiervoor de vorige Sterna). Om de waarde van de Schouwse duinen en de zeld zaamheid van bepaalde plantensoorten hierin in een wat groter verband te plaatsen, zullen tijdens de lezing enige vergelijkingen met andere duinge bieden gemaakt worden en verspreidingspatronen van soorten besproken worden. Vast staat dat nationaal en internationaal gezien de Westhoek als grootschalig duingebied qua natuur- en landschapswaarden nog steeds hoog in de top tien staat. Gert-Jan Buth SierkjUe VeHnuur Vétfernauel 19

Sterna | 1987 | | pagina 21