Natuurgids, iets voor u r\ „Goedenavond. Op deze mooie avond heet ik u al len van harte welkom bij deze natuurwandeling in de Meeuwenduinen. Mijn naam is:.... Als l.V.N. natuurgids van de Natuur- en Vogelwacht van Schouwen-Duiveland wil ik u in de loop van deze wandeling het een en ander vertellen over het ontstaan van dit duinge bied, de funktie van de duinen en de opbouw van de flora in dit gebied. Bijna op het einde van de wandeling komen we dan bij de Meeuwenbroedkolonie. Het terrein waar we ons op bevinden is eigendom van Staats bosbeheer, daarvoor was de Dienst der Domeinen de eigenaar. Vandaar ook de oude naam: dominia- le duinen. De meeste gidsen hebben een tweejarige l.V.N. natuurgidsen-opleiding gevolgd. Binnen de Natuur- en Vogelwacht zijn vele groepen werk zaam. O.a. vogelwerkgroep, plantenwerkgroep, aktief terreinbeheer en niet te vergeten een aktieve jeugdgroep. Wij gaan nu op stap, onderweg zal ik af en toe stilstaan om u iets te vertellen over dit gebied, of over een ander interessant onderwerp!' ....„Nu wil ik graag dat de kinderen even vooraan komen staan. Jullie hebben vast weieens gehoord dat je aan een boom kunt zien hoe oud deze is. Wie weet waar je dat aan kunt zien?" „Aan de jaarringen van een doorgezaagde boom". „Inder daad, maar wat zijn eigenlijk jaarringen?" „Een lichte en een donkere ring betekent een groei- jaar". „Prima!' „Maar nu komt het, bij dennebomen hoeven we de stam niet door te zagen om de leeftijd van een boom te kunnen bepalen. Wie weet w.:ar we dan op moeten letten?" „Takken tellen, meneer!' „Uit stekend. Jullie zien dat alle takken als kransen.om de stam heen groeien. Elk jaar komt er dan een nieuwe krans bij!' ....Bij de broedkolonie aangekomen kijkt iedereen z'n ogen uit. Foto: Henk Harmsen Duizenden meeuwen zwermen om de groep heen. Sommige maken een scheervlucht over de wande laars met als reaktie snel bukkende mensen; de spanning stijgt. Inmiddels heeft de gids natuurlijk al het een en ander verteld over de Zilvermeeuw en de Kleine Mantelmeeuw, hun levenswijze, manier van voedsel zoeken, en natuurlijk over de kuikens. ,We zijn nu gekomen aan het einde van de wan deling. Een wandeling door een zeer mooi natuur gebied. Maar om natuurgebieden in stand te kunnen hou den is ook uw hulp noodzakelijk. Onze leefwijze is daar bepalend voor. Hoe gaan wij om met de schaarse natuur. Heeft een autoweg voorrang bo ven een stuk natuurgebied? Of mag er naar wille keur gebouwd worden in een duingebied? Door zelf aktief te zijn bij een plaatselijke of regionale vereniging kunt u meehelpen die natuurgebieden te beschermen tegen ondoordachte vernietiging. Al die verenigingen proberen de natuur te behou den voor onszelf en voor onze kinderen. Ik wens u allen nog een prettige vakantie en mis schien nog eens tot ziens!' Na deze korte bloemlezing van zomaar een na tuurwandeling door de Meeuwenduinen, komt bij u misschien de vraag op: bestaat er een mogelijk heid om natuurgids te worden? Inderdaad, die mogelijkheid is er nu. Bij voldoende deelname willen wij als Natuur- en Vogelwacht deze zomer een verkorte natuurgidsencursus geven speciaal ge richt op de Meeuwenduinen. Opgave bij mij. Twijfelt u, neem toch contact op. Een gesprekje kan u over de drempel helpen. Of wilt u zich op een andere manier inzetten voor on ze vereniging? Een telefoontje naar een van de le den van onze vereniging is al voldoende. Voor adressen: zie omslag Sterna. U zult zien dat er een andere wereld zich voor u zal openbaren. Mijndert van Berchern 20

Sterna | 1987 | | pagina 22