jacht, gif, vandalisme. Streekplan, speerpunt, VOW, dammenweg. Zeeland mag niet achterblij ven, nietwaar? Doodziek word je 'r van, soms, dan weer eindeloos moe... Maar wat zijn woede, verdriet, pijn, wanneer plots op een verloren aprilmiddag de eerste Boerenzwa luw rond je kop zwiert? Voor die eerste Boerenzwaluw, voor dat dansende gevoel van verdorie, wat kan mij het ook allemaal verrekken, zwaluw gezien, 't wordt lente, daar voor hebben wij dit boek geschreven, voor die eer ste zwaluw, dat beetje geluk... En voor Frans Jansen. U weet wel van crevettes Jansen uit Brouwershaven, Frans Jansen van de Vogelwacht, voor hem dit boek als kleine wieder- gutmachung voor talloze jaren natuurbescher ming en zijn onontbeerlijke hulp bij de financiële kant van De Vogels van Schouwen-Duiveland. Frans Jansen, merci! Redactieteam en een aantal auteurs: Staand van links naar rechts: Frans Beekman, Peter Meininger, Henk Harmsen (fotograaf), Ted Sluijter, Karei Leeftink en Arnold van der Wees; zittend: Jan-Willem Vergeer, Wim de Vos en John Beijersbergen. De Vogels van Schouwen-Duiveland „Het zeevogeleiland bij uitnemendheid is voor mij nog altoos Schouwen", schreef Wigman in 1917. Kolonies van duizenden Kokmeeuwen, Visdiefjes en Grote Sterns bewoonden de zuidkust van Schouwen, grote aantallen Tureluurs, Kluten en Kemphanen bewoonden het „lage" land, en Kwar tel en Kwartelkoning waren gewone broedvogels in de kleinschalige polders. Wist u trouwens, dat het eerste broedgeval van de Zwartkopmeeuw in Nederland in juni 1935 in de Heertjes Inlaag plaatsvond? Dat de Patrijs al in 1307 op het eiland voorkwam? Dat de Sperwer aan het begin van deze eeuw bij Sirjansland in een grote reigerkolonie broedde? Nee? Iedereen weet, dat de watersnoodramp van 1953 en de daarop volgende herverkavelingen dit in eeu wen opgebouwde cultuurlandschap wegvaagden. Dat de komst van vele tienduizenden rekreanten in velerlei opzichten de natuurlijke waarden van het duingebied beïnvloedde. Maar wist u, dat de Grauwe Klauwier nog steeds broedvogel van de Westhoek is? Dat de Roodborsttapuit sinds '75 re gelmatig in het duingebied voorkomt? En dat in 1962 het eerste broedgeval van de Kuifeend in een duinpias te Burgh plaatshad? Nee? Dan zou ik als ik u was toch zeker „De Vogels van Schouwen-Duiveland" kopen. Een 288 bladzijden tellend boek over natuur en landschap op Schou- 22

Sterna | 1987 | | pagina 24