Bestuurlijk overleg Krammer-Volkerak Om duidelijkheid te verkrijgen welk beheer voor de drooggevallen gronden in het Krammer- Volkerak door de verschillende betrokkenen wenselijk geacht wordt, is op initiatief van Rijkswa terstaat ingesteld: „Het bestuurlijk overleg Krammer-Volkerak". Hierin hebben zitting de provin cies Noord-Brabant, Zeeland en Zuid-Holland, een negental gemeentes en een drietal departe menten. Natuurbehoud is via het ministerie van Landbouw en Visserij vertegenwoordigd. Inmiddels werd door dit bestuurlijk overleg Krammer-Volkerak een ontwerp-beleidsplan uitge bracht. In dit plan krijgt het z.g. natuurbeheer voor de drooggevallen gronden ruime aandacht. Enkele in dit artikel vermelde gegevens zijn ontleend aan de door het bestuurlijk overleg uitgege ven brochure over het ontwikkelde beleidsplan. Recreatie Tot slot zal de beherende instantie alert moeten zijn op de bescherming van „pionier-vogelsoor- ten". Kluten, plevieren en sterns, karakteristieke soorten voor onze delta, zullen zich graag vestigen op de drooggevallen gronden. Jammer indien re creatie in wat voor vorm ook zo'n vestiging zou verstoren. Trouwens, ter voorkoming dat een stel lig snel annexerend optredende recreatie natuurbe houd toch niet binnen korte tijd voor vele faits ac- complis stelt, is het verstandig het plaatsen van verbodsborden van meet af aan niet te schuwen. Daags na 18 april 1987 was te zien hoe vanaf de ventweg Hellegatsdam het publiek over de net drooggevallen Hellegatsplaten uitzwierf. (Na het schrijven van dit artikel bleek dat per half mei de Hellegatsplaten zijn afgepaald. Kompli- ment voor dit snelle handelen! Red.) Ruimte Bij natuurbehoud lopen niet altijd alle horloges gelijk: beheersideeën onder botanici wijken nogal eens af van het geclachtengoed hieromtrent bij vo gelbeschermers. En in dit land is ruimte een schaars goed. Welnu, met bijna 1800 hectare drooggevallen gronden is, althans naar Neder landse normen gemeten, in het Krammer-Volkerak aan ruimte geen gebrek. Op de ca. 1550 hectare metende Slikken van Flakkee is een beheersoplos- sing uit de bus gekomen die in de schijnwerpers kan. Ruimte, grootschaligheid en wijde watervergezich ten, karakteristieke eigenschappen van het delta landschap van weleer, zijn ook vandaag kenmer kend voor de Slikken. Hopelijk ook voor het Krammer-Volkerak van de toekomst. (N.B.: Wij waren niet blij met de inzaaiingen op de Slikken, die fout zal niet opnieuw worden ge maakt, Red.). Tabel 1: Aantal broedparen van kenmerkende soorten voor de Slikken van Flakkee (1) en de Korendijkse Slik ken (2). Gebied 1 2 Zomertaling 1 3 Slobeend 33 51 Bergeend 35 4 Bruine Kiekendief 2 4 Scholekster 243 37 Kievit 595 197 Bontbekplevier 21 Strandplevier 84 Watersnip 1 Grutto 52 116 Tureluur 185 36 Kemphaan 2 Kluut 149 Visdiefje 106 Noordse Stern 17 Dwergstern 11 1) Bron: G. Slob, Staatsbosbeheer, Slikken van Flakkee (1986) 2) Bron: G. Huijzers, H. D. Mayer, Korendijkse Slikken (1984). G. L. Ouweneel Literatuur BESTUURLIJK OVERLEG KRAMMER-VOLKERAK. 1987. Beleidsplan Krammer-Volkerak Inspraakbrochure. EKKELBOOM, J. 1987. De Blanke Slikken van Natuur monumenten op Tiengemeten. Een ruigte van gras, riet en bomen. Natuurbehoud 18: 14-18. EVERAERS, J. A. 1984. De Krammer, verslag van orni thologische waarnemingen aan de zuidkust van Oost- Flakkee. Middelharnis. OUWENEEL, G. L. 1985. De Spuimond, een nationaal natuurgebied II. De Korendijkse Slikken. De Levende Natuur 86: 168-171. 43

Sterna | 1987 | | pagina 25