Van de bestuurstafel van... Schouwen-Duiveland I)e Golfbaan in liet vroongrondengebied De Natuur- en Vogelwacht heeft samen met de Zeeuwse Milieu Federatie bezwaar gemaakt tegen de aanleg van een tijdelijke oefengolfbaan nabij de Hoge Zoom, Burgh-Haamstede. In dit gebied met zijn open structuur past een oefenbaan en de bijbehorende accommodatie niet. Ook hebben we bezwaar gemaakt tegen de inmid dels definitieve plannen voor de Golfbaan in de Vroongronden. Hierbij is door de gemeente ge bruik gemaakt van art. 19 van de Wet Ruimtelijke Ordening om sneller een bestemmingsplanwijzi ging door te voeren. Tegen het gebruik van dit arti kel bestaan grote bezwaren omdat een (stukje van een) bestemmingsplan wordt verwezenlijkt nog voordat dit plan rechtskracht heeft verkregen. Dit artikel is er eigenlijk voor om kleine wijzigingen te realiseren (bv. de bouw van een schuurtje), maar niet om een gebied van ca. 20 ha een andere be stemming te geven. Veel gemeenten houden zich al lang niet meer aan een eigenlijke toepassing van dit artikel en Westerschouwen is daarop geen uit zondering. Daarnaast heeft het bestuur grote moeite met de aanleg van dergelijke recreatieve voorzieningen in landschappelijk waardevolle ge bieden. Een gedeelte van de voorgenomen golf baan is zelfs aangewezen als natuurmonument en als in de natuurbeschermingswet nu ook al een gat kan worden geschoten, vragen wij ons af wanneer de volgende recreatie-ondernemer zich aandient om ook eens een poging te wagen. Eksterproblematiek Tijdens de laatste jaarvergadering kwam de heer De Vrieze met een vraag naar het bestuur toe: Hoe staat de Natuur- en Vogelwacht tegenover de toe name van Eksters op Schouwen-Duiveland? Hij stelde ook dat door de Eksters het zangvogel bestand zou zijn afgenomen in de diverse tuinen. Als bestuur menen wij hierop een reactie te moe ten geven. De Eksters zijn inderdaad toegenomen. Het is een reactie op de eeuwenlange vervolging (sinds 16-17e eeuw). De soort krijgt nu de kans om zich door de verminderde bestrijding - van de mens - te herstel len. Dat de Ekster soms jonge vogels en eieren eet is waar, hij voedt zich echter vooral met muizen, bessen, graan en aas (verkeersslachtoffers). Het is onjuist om te stellen dat de Ekster de hoofdreden zou zijn voor een achteruitgang van de zangvo gelstand. Als dat al waar zou zijn! Er zijn immers ook zangvogels die duidelijk in aantal toenemen. Er zijn vele factoren die een rol spelen. Het ge bruik van bestrijdingsmiddelen is er een van, ook heerst er in het overwinteringsgebied van de trek kers (Afrika) de laatste jaren een minder goede voedselsituatie. En wat te denken van de heren ja gers in zuidelijke landen? 46

Sterna | 1987 | | pagina 28