de verte schommelen drie Bruine Kiekendieven bo ven het riet. Plotseling hevige onrust, opvliegende Smienten en Kieviten, onstuimig zwenkend. In het water invallende eenden, en weer andere vogels die, in nauw gesloten gelederen, proberen op hoogte te komen. Een Slechtvalk denk ik, het kan niet anders. Ondanks al mijn verwoede pogingen en verwilderd rondkijken, geen Slechtvalk te zien. De rust keert weer en ik besluit goed naar de Brandganzen te kijken in de hoop dat zich later toch nog de door mij verwachte Slechtvalk ver toont. Langzaam laat ik de telescoop langs de gan zen gaan. Plotseling, vol in beeld, op nog geen 50 meter, afstand, een Slechtvalk, fier op zijn prooi. Ongelooflijk dit beeld in het vrije veld. Zijn blau we bovenzijde flakkert in het lage winterlicht. De gele washuid licht op. Ruig plukt hij veren, kijkt onophoudelijk in het rond en rukt dan daarna weer een stuk vlees van zijn prooi. Het is een eend, de vleugels steken als twee vlaggen de lucht in. De storm waait de Slechtvalk van zijn maaltijd en on middellijk maakt hij daarvan gebruik de andere kant van zijn slachtoffer boven te krijgen. Een re gen van veren volgt en als pluimen worden zij door de wind meegevoerd. Er volgen enige snelle hou wen en weer zie ik brokken vlees naar binnen gaan. Het duurt meer dan een half uur voordat de gul zigheid wat bedaart en steeds langzamer trekt hij vlees van zijn prooi. Als ik even mijn aandacht aan een voorbijvliegende Smelleken schenk, is de Slechtvalk verdwenen. Weer onrust in de gelederen van de Smienten en weer komen de Kieviten angstig roepend op. Sloom laat de valk zich nu echter door de wind meevoeren en even later zie ik hem weer staan, op een stil stuk land. Voordat ik de telescoop op hem kan richten, vliegt hij weer op en verdwijnt uit mijn gezichtsveld. Eindelijk na zoveel jaren, heb ik dan 'mijn' Slecht valk, vlak bij, in actie gezien tegen de achtergrond van een winterse Scheelhoek. Een gebeurtenis, die later in m'n dagboek uitgebreid wordt beschreven. En weer was ik mijn ouders dankbaar voor het ca deaugeven van het boekje, dat bedoeld was om mijn verveling te verdrijven. Literatuur: BINSBERGEN, N. - Uit Neerlands vogelleven. OUWENEEL, G. L. - Vogels no. 8 - maart/april 1982 SlechLvalk. Foto: G. L. Ouweneel. 27

Sterna | 1987 | | pagina 5