We zullen ons hier niet bezig houden met de na men van de weggetjes die we gebruiken bij de ver gelijking met de huidige kaarl en ook niet met de eigenaars van de diverse duinboerderijen. Binnen het duincomplex zien we in de zg. Noord duinen de vierboel, dat is de voorloper van de vuurtoren: daar werd op het duin een waarschu wend vuur gebrand. De naam Lieve Vrouwen HU is wellicht een herinnering aan Ons Lief Vrouw op Zee een bedevaartsplaatsje dat door de Verklikker duinen is overdekt. Tussen vierboet, Haamstede en Westenschouwen liggen de zg. Westduinen; de zg. Zuidduinen zijn voor het grootste deel in de Oosterschelde ver dwenen. Kijken we nu naar de duinvalleien ten westen en oosten van de grenslijn A-B, dan valt op dat de duinvalleien tussen A-B en het Slotbos vrijwel de zelfde vorm hebben als tegenwoordig. Het is hier dus een stabiel duingebied waar geen grote verstui vingen meer hebben plaatsgevonden. De naam Zeepe* staat op dezelfde plaats. Zeepe komt al voor in de 14e eeuw. Ook aan de plantengroei van de valleien is te zien dat er weinig veranderde en eeuwenlang uitloging heeft plaatsgevonden. Het zand daar is behoorlijk ontkalkt en er staat in deze valleien veel Pijpestrootje. Op de grote geschilderde kaart van Daniël Ver burcht uit het midden van de 17e eeuw die in 's Landskamer in Zierikzee hangt, staat in de noor delijke vallei Cleyn derrihoeck. Op de kaart uit 1728 staat nu preciezer West Derrij Hoek, Oost Derrij Hoek en Zuid Derrij Hoek. In deze valleien werd kennelijk veen gevonden en wellicht ook gestoken. De duinvallei Burgdal wordt nu wel aan geduid als Burghse (duin)polder (ook Burghse Vlakte). De naam Kaaphil duidt op de Zuytcaep die hier stond als teken voor schepen op zee. De Noortcaep stond bij de huidige vuurtoren op het duin. Hoe anders dan tegenwoordig was echter de toe stand westelijk van de grenslijn! Daar lagen een aantal duinvalleien die er nu niet meer zijn. Sinds het midden van de 18e eeuw moeten de dui nen hier zo gestoven hebben dat de valleien West Derrij Hoek, Donker Gat, Groot Zuid Zijpe, Klein Zijpe, Het Lange Dal (met de geheimzinnige aanduiding De drie vaten), Groot Voxdal, Klein Voxdal en Bree Voxdal (zo heette waarschijnlijk de grote vallei westwaarts) veranderd zijn in grote duinformaties die we nu kennen als de Meeuwen duinen en waar o.a. Theunisseshil (38 m) ligt. We kunnen ook zien dat dit zand van een plaats komt die nu de Westerse Laagte heet. In de Kroniek van het Land van de Zeemeermin van 1985 beweerde ik dat deze sterke duinvorming tussen 1650 en 1750 begon. Gelet op de kaart uit 1728 zou ik deze datering wat opschuiven en ca. 1750 uitkomen. Dit komt goed overeen met de re cente duinliteratuur die de duinvorming „Jonge Duinen 111" in diezelfde tijd laat beginnen. In diezelfde 17e en 18e eeuw vonden er ook grote verstuivingen plaats in de Verklikkerduinen en werd dit in de veldboeken vermeld. Zo verdwenen De grensscheiding uit 1728 ligt nu in 1987 nog op exact dezelfde plaats. Zicht vanaf punt A in N.N.W.-richting. De dennenaanplant gaat tot de grens, rechts daarvan stui vend duin. Foto: Frans Beekman. Overigens ben ik van mening dat „Natuurmonumenten" deze spelling zou moeten eerbiedigen en niet zou moeten schrijven: Zepeduinen. 56

Sterna | 1987 | | pagina 10