Toepassi ng Natu u rbeschertni ngswet belangrijk Het zwalkende beleid van de lagere overheden toont eens te meer het belang aan van de toe passing van de Natuurbeschermingswet voor de Schouwse duinen, in dat kader zijn we ook iets optimistischer wat betreft de aanzetten die thans gegeven worden om het beheer te verbeteren. Het betreft een grondwaterbeheer waarin de eco logische aspekten nadrukkelijk worden meegeno men en dat erop is gericht de grondwaterstand te verhogen. Het heeft al geleid tot een vermindering van de waterwinning, het verminderd afvloeien van duinwater naar de polder en het zal mogelijk in de toekomst een rol gaan spelen bij de verande ring van de afwateringsstruktuur van de binnen- duinen en het naaldhoutbestand. Zowel Natuurmonumenten (Zeepeduinen) als Staatsbosbeheer (Meeuwenduinen) zijn overtuigd van de mogelijkheden voor regeneratie door mid del van gekontroleerde verstuiving. Een aantal grootschalige verstuivingsproeven is al in uit voering. Verder zijn er door Natuurmonumenten een aan tal voorheen niet beheerde maar wel vochtige val leien door middel van plaggen, maaien en begra- zen opnieuw in aanleg geschikt gemaakt voor de zeldzame duinvalleiplanten van schrale milieus. De eerste resultaten zijn al in de vegetatie zicht baar. Ook het Staatsbosbeheer en de Direktie Na tuur, Milieu en Faunabeheer (N.M.F.) hebben zich bereid getoond om dit zeldzame milieutype mid dels het laten uitvoeren van achterstallig onder houd in een zeer waardevol valleicomplex in de Verklikkerduinen opnieuw uitbreiding te geven. Daarnaast wordt door N.M.F. getracht met parti culiere duinbezitters beheersovereenkomsten af te sluiten, hetgeen evenwel door de complexe eigen domssituatie tot nog toe geen grote vlucht heeft genomen. (Met dank aan John Beijersbergen, die gegevens leverde over het huidige en toekomstige beheer). Kauw, een gezellige praatjesmaker die in aantal vooruit is gegaan. Foto: Henk Harmsen.

Sterna | 1987 | | pagina 14