Broedgelegenlieid Huiszwaluwen bouwen hun nesten in vrijwel alle gevallen „buitenshuis" aan de gevel van woningen en schuren. Nesten onder bruggen, zoals die elders angetroffen werden, zijn van Schouwen-Duive- land niet bekend; in de Meeuwenduinen zijn wel resten van een Huiszwaluwnest aan een bunker ge vonden. Voor de bevestiging van nesten zijn uitstekende dakgedeelten onontbeerlijk, hoewel zij niet altijd geschikt blijken te zijn. Op Schouwen-Duiveland bevindt ca. 90°7o van alle nesten zich aan gevels met zgn. overstekken, uitspringende dakgedeelten. Bij dit type huizen zijn onderaan het overstek uit stekende balken aangebracht, die door hun schui ne ligging de bevestiging van nesten vergemakke lijken. De nesten werden onder aan deze balken geplakt, warbij opvalt, dat het in verreweg de meeste gevallen witte of crême-kleurige overstek ken betreft. Andere gekleurde overstekken worden vrijwel niet gebruikt: in enkele kernen zijn wel nes ten aan bruine overstekken gevonden; de nesten zijn duidelijk lichter van kleur dan gewoonlijk en steken op deze wijze scherp af tegen de donkere tinten van het hout. De witte overstekken zijn vooral te vinden bij hui van de Huiszwaluwkolonies in de stads- en dorps kernen iets meer dan 2 nesten te bedragen (2,07- 2,25 nest per gebouw). Bijna de helft van de door ons getelde Huiszwaluw-kolonies bestaat slechts uit één nest. En dat terwijl de Huiszwaluw een ko lonievogel bij uitstek is, voor wie de aanwezigheid van vele soortgenoten op (broed)gedrag aansteke lijk werkt en zelfs essentieel kan zijn. zen van voor 1960, in bepaalde nieuwbouwwijken en aan zgn. bejaardenwoningen. In vele gevallen zijn de oorspronkelijk witte balken in een andere kleur overgeverfd en daarmee al dan niet met op zet ongeschikt geworden voor Huiszwaluwen. Een niet onaanzienlijk gedeelte van ogenschijnlijk geschikte overstekken wordt niet (meer) gebruikt: faktoren als geringe invliegmogelijkheden spelen hierbij mogelijk een rol. Toch worden onder der gelijke overstekken nog wel sporen van vroegere broedpogingen aangetroffen. Wellicht is de sterk uitgedunde Huiszwaluw-populatie kieskeuriger geworden bij de nestplaatskeuze, alleen de allerge- schikste plaatsen worden benut. De meest geschikte overstekken zijn die bij welke ook dwarsbalken aangebracht zijn; in kolonies zijn aan vrijwel alle dwarsbalken nesten bevestigd. Soms worden ook meerdere nesten aan elkaar ge metseld; dit is met name het geval bij overstekken zonder dwarsbalken. Meerdere nesten aan elkaar vergroten echter door hun gezamenlijk gewicht het gevaar van losraken en naar beneden storten. In vele gevallen treft men bij dit type overstekken slechts een nest in de nok aan. Slechts een enkele maal worden nesten aan houten dakgoten of - randen gevonden. Behalve de breedte van de dakgoot, de kleur van de overstek en de hoogte van de broedplaats boven de grond, spelen ook andere faktoren een rol bij de vestiging van Huiszwaluwen. In de direkte omgeving van de nestplaats - binnen een straal van max. 1 km - dient voldoende ge schikt bouwmateriaal in de vorm van leem en klei Huiszwaluwen, modder voor nestbouw aan hel verzame len. Foto: Remco Beijersbergen. 64

Sterna | 1987 | | pagina 18