Berkheide is een ca, 1000 ha groot duingebied tus sen Katwijk aan Zee en Meyendel. Van nature is het een dynamisch duinlandschap, gekenmerkt door zandverstuivingen, uitgestoven vochtige duinvalleien, duinmeren en bos. AI lange tijd wordt het gebied op steeds verschillende manieren door de mens geëxploiteerd. Bos- en helmaan- plant, akkerbouw en bunkerbouw in oorlogstijd zijn hiervan nog steeds zichtbare sporen. Recente lijk zijn de activiteiten van de Leidsche Duinwater Maatschappij (LDM) en het toerisme de meest op vallende menselijke activiteiten in het gebied. Van een natuur-historisch verantwoord beheer was tot eind jaren zeventig geen sprake. Nog net op tijd werd het gebied van de dreigende verloedering gered door de oprichting, in 1975, van de werkgroep Berkheide. Doel van de werk groep was het „meetbaar" maken van de natuur lijke waarden van Berkheide middels gericht on derzoek. De zaken werden rigoreus aangepakt, waarbij vanaf het begin een accent lag op broed- vogelinventarisaties. De resultaten van tien jaar telwerk (1975-1985) zijn nu in dit boek vastgelegd. Het belangrijkste wat dit boek duidelijk maakt is dat een combinatie van onderzoek en bescherming écht kan werken in een bedreigd natuurgebied. Uit de gedegen inleiding komt een vijf-voor-twaalf beeld naar voren. Als de werkgroep Berkheide niet had bestaan waren de natuurwaarden van het ge bied wel zéér sterk geslonken! Nu wordt uit het ornithologisch gedeelte van het boek duidelijk dat Berkheide zich kan roemen op een fraaie duin-avifauna, met goede populaties van soorten als Bergeend, Wulp, Tapuit, Sprink- haanrietzanger en Roodborsttapuit. Bergeend, een karakteristieke broedvogel van open duin gebied. Foto: Henk Hannsen. Vrijwel al deze soorten zijn tussen 1975 en 1985 in aantal toegenomen. Vaak was dit het gevolg van op instignatie van de werkgroep uitgevoerde be heersmaatregelen, zoals het voor het publiek slui ten van bepaalde duingedeeltes en controle op na leving van wandel- en fietsvoorschriften. Hoofdstuk 4.1, dat de broedvogels behandelt en met 90 pagina's het meest substantiële gedeelte van het boek is, mag zeer geslaagd worden genoemd. De tekst is prettig leesbaar, kaarten en diagram men zijn steeds overzichtelijk gepresenteerd. Hoofdstuk 4.2, waarin niet-broedvogels worden besproken, komt wat minder uit de verf. Mis schien ware het verstandig geweest de soms nogal summiere gegevens op een minder definitieve wij ze te presenteren. Met name geldt dit voor de strandvogels. Hoofdstuk 5, samenvatting en conclusies geeft trends per soortengroep over voor- of achteruit gang. Uit de overzichten blijkt een achteruitgang van de vogels van open terreinen en van de vogels die gebonden zijn aan vochtige biotopen, zoals open water. De open terreinen zijn door struweel vorming, vastlegging met helm enz. sterk in areaal achteruitgegaan, met als gevolg een afname van de karakteristieke broedvogels. Daarnaast heeft de recreatie als bron van verstoring in dit land schapstype de meest sterke uitwerking. Ten aan zien van de vogels van de vochtige biotopen blijkt eens te meer de overwegende invloed van de water winning in Berkheide. Verdroging van het duin, sterke en onnatuurlijke waterstandsschommelin gen, het verloren gaan van veel bos door de aanleg van infiltratieplassen en -kanalen, het onregelma tig en permanent droogvallen alsmede het dicht groeien van kwelplassen hebben geleid tot achter uitgang en verschuivingen in de broedvogelbevol- king. Voor niet-ingewijden en voor hen die meer „op afstand" bij deze industriële activiteiten in het duin zijn betrokken - waaronder recensenten - wordt een beeld geschetst, een gebeurtenis verteld, die aan het onwerkelijke grenst. Het is niet goed denkbaar dat in onze moderne tijd dermate groot schalige aantastingen in een erkend natuurgebied als het duin, nog mogen plaatsvinden. In de aan bevelingen wordt dan ook zowel naar het beleid als naar het beheer een aantal maatregelen opge somd, die op termijn een verbetering van het duin milieu van Berkheide moeten opleveren. OMMERING GERRIT VAN, THEO VER- STRAEL, 1987. Vogels van Berkheide, Leiden, ISBN 90.72021-01- 0. 211 pp. rijk geïllustreerd met tekeningen en tien tallen foto's. Met index en literatuurlijst. Prijs 25,19,50 voor donateurs van de Stich ting Duinbehoud). Te bestellen door overmaking van dit bedrag plus 5,verzendkosten op giro 38 777 22 t.n.v. werkgroep Berkheide, Leiden, o.v.v. „Vogels". Of af te halen op het kantoor van de Stichting Duinbehoud, Stationsweg 12, 2313 AV Leiden, tel. 071-131800. J. Beijersbergen J. W. Vergeer 69

Sterna | 1987 | | pagina 23