Wie biedt er nog voor Neeltje Jans? We hebben het van onze Zeeuwse bestuurders van de zomer weer in alle toonaarden kunnen horen: Neel tje Jans moet het recreatienivo van de provincie in omvang en - let op! - zelfs cultureel gaan opkrikken. Dat het er druk gaat worden door de stroom toeristen die nu dadelijk zowel uit het zuiden als het noor den zullen toestromen, laat zich gemakkelijk raden, maar wat zullen ze er aantreffen? Want één ding is wel duidelijk, erg hard gaat het niet met het van de grond tillen van die hoogstaande vormen van re creatiebeleving die daar moeten gaan plaatsvinden. Plannen Van Gasteren en vrienden hebben de aanzet gele verd voor een studie, het zogenaamde „bollen- plan" - het staat namelijk bol - dat in eerste aanleg al 130 miljoen kost. Dat is toevallig net zoveel als het zomerwoningenpark dat er op de Kabbelaars- bank moet komen. Nou, elke grote ondernemer die in de recreatie investeert, bedenkt zich natuur lijk wel tweemaal voor die zijn geld in de 'schep ping' van Van Gasteren gaat stoppen. Ondertussen vordert de aanleg van de weg over de stormvloedkering gestaag en heeft Neeltje Jans nog altijd meer van een woestijn waar in het verle den een tankslag is geleverd, zoveel moet er door Rijkswaterstaat nog worden opgeruimd. De natuurbescherming doet ondertussen ook mee in de slag om de inrichting van Neeltje Jans. Dat betreft dan het (grootste) gedeelte van het werk- eiland dat met uitzondering van het gebied rond het Topshuis door Van Gasteren voor natuuront wikkeling is bestemd. Zo kan een deel van het strand met aangrenzend zanddepot met natuur- bouwmaatregelen worden ingericht als achter- duinse strandvlakte, terwijl ook de nu nog trooste loze vlakte aan de andere kant van de weg met natuurtechnische begeleiding in een aantrekkelijk duinlandschap kan worden veranderd. Met een beetje goede wil van overheidszijde kan hier voor relatief weinig geld heel veel worden bereikt. Broedgebied Dwergsterns Die medewerking van overheidszijde kreeg afgelo pen voorjaar op plezierige wijze gestalte door af rastering van het strandje dicht bij het Topshuis, waar zich in de afgelopen jaren een Dwergsternko- lonie had gevestigd. Dit strandje blijft door de ge tijdewerking geschikt voor deze kwetsbare delta vogels, terwijl in het behoud van de kolonie al Baltsende Dwergsterns - karakteristieke vogels van het kustgebied van de Delta. Folo: Remco Beijersbergen. 49

Sterna | 1987 | | pagina 3