eerder was voorzien door de keuze van de Stuur groep Oosterschelde. Deze had de ambtelijk voor bereide variant gekozen voor de inrichting van Neeltje Jans, het zogenaamde integratie-alterna tief, waarin de locatie voor de Dwergsterns is gere serveerd. Dit plan is later recreatief verder uit gewerkt door Van Gasteren. Niettemin werd de broedkolonie steeds vaker verstoord door de groei ende toeloop op het Topshuis, terwijl ook door de introduktie van ratten in het spoor van de toege nomen menselijke aktiviteiten desastreuze vernie lingen werden aangericht. Rijkswaterstaat, dienst- kring Deltakust heeft het strandje nu uitgerasterd zodat de vogels weer rustig kunnen broeden. Als nu de ratten nog kort worden gehouden, is er een belangrijke blijvende broedgelegenheid - verder al leen Hooge Platen en Slijkplaat - voor de Dwergstern in het Deltagebied veiliggesteld. neemt de onrust er door vissers en recreanten ver der toe, terwijl het projekt zelf niets bijdraagt aan de inrichting van Neeltje Jans. Het hemd is weer nader dan de rok. Een visie voor de wat langere termijn is in de politiek blijkbaar een onbekend begrip. Het zal dus wel weer gaan zoals het altijd gaat, ook op Neeltje Jans en ook in de voordelta. Nog even wachten met bieden heren ondernemers, het is zo weer uitverkoop. Redactie 'Spontane' ontwikkelingen Door rijk, provincie en gemeente is altijd betoogd dat Neeltje Jans middels een plan 'met allure' op 'nivo' zal worden ingericht. Dus niet alleen maar veel badgasten met elke honderd meter een tent met ijs en patat mèt (zie Veerse dam en Brouwers- dam). Nee, het moet iets worden dat attraktief en Zeeuws cultureel tegelijk is, met veel aandacht voor de natuur van de Oosterschelde en de tech niek van de waterbouw. Zo nodig kan dit recreatie- projekt gefaseerd van de grond komen als het niet anders kan, maar dan wel in het kader van een to taal plan. In dat geval zou er middels inrich tingsmaatregelen voor gewaakt worden dat zich niet 'spontaan' allerlei ontwikkelingen zouden voordoen die de voorgestane inrichting onmoge lijk maken. Het doet dan vreemd aan te moeten vernemen dat de gemeente Veere vanwege het bin nenhalen van een rijkssubsidie van 150.000, nu, los van alles en bij voorbaat, bij de sluis aan de Noordzeekant een grote trailerhelling met par keergelegenheid wil realiseren. Niet alleen het toe kennen van een subsidie voor een dergelijk recrea tief projekt is van rijkswege uiterst inconsequent, ook de gemeente doet erg nerveus en vergeet haar eigen opstelling ten aanzien van Neeltje Jans. Of zou de dadendrang van de gemeente iets te maken hebben met het politieke feit dat zij op Neeltje Jans geen vaste voet aan de grond heeft? Hoe het ook zij, jammer is het wel. De natuurlijke ontwik kelingen in de voordelta zullen verder worden ver stoord voordat er over de toekomst van dit gebied zinnig is nagedacht. Juist op een moment dat de zeehond zich in de voordelta opnieuw vestigt, 50

Sterna | 1987 | | pagina 4