De duinen van Haamstede in 1728 Frans Beekman Kaartvondst Sinds enige tijd bevindt zich in het Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland het Familie-archief van der Lek de Clercq. In dit archief vond ik onder inv.nr, H 205 een oude kaart van de duinen van Haamstede uit 1728, die in 1899 was nagetekend. De originele kaart was bij de brand van Middelburg in 1940 verloren gegaan en het is dus zeer gelukkig dal deze nagetekende kaart, die „accor deert met het origineel" (zoals de Rijksarchivaris in 1899 schreef) nog wèl bestaat. De kaart geeft de grensscheiding aan in de Schouwse duinen tussen de Staatse (nu Domaniale) duinen en de duinen van de Heerlijkheid Haamstede (nu Natuurmonumenten). De kaart in het archief is vier maal dubbelgevouwen op geolied papier en is in vrij slechte staat. Ons medelid Teun Rosmolen uit Zie- rikzee heeft echter kans gezien - met veel moeite - een fotografische copie te maken (80 x 60 cm). Van deze copie staat nu in de Sterna een verkleining. Van wie waren de duinen? Duizend jaar geleden was alle grond van de Fran kische koning. Die koning was echter meestal ver weg en hij leende stukken land aan een graaf. In 1299 gaf graaf Jan een groot deel van de duinen in „achterleen" aan zijn bastaardbroer Witte van Haamstede. De heren van Haamstede gingen het op den duur als hun eigendom beschouwen. Later werden de Grafelijkheidsduinen beheerd door de Staten van Zeeland (vandaar Staatse dui nen) en tegenwoordig is het Rijk (Dienst der Do meinen) verantwoordelijk. Het bezit van de heren van Haamstede kwam uiteindelijk in 1981 in han den van de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten in Nederland. Conventie van 1728 De heren van Haamstede wilden in het begin van de achttiende eeuw wel eens precies weten waar hun bezit ophield en namens de Staten van Zee land komt de Rentmeester-Generaal Beoosten Schelde Adriaan Kempe op een bespreking met de Heer van Haamstede Rutger Mogge (12 april 1728). Er wordt een overeenkomst gesloten en 18 juni 1728 wordt dit vastgelegd op een kaart ge maakt door „geëxamineerd en geadmitteerd land meter" Isaac van der Weel. Punt A op deze kaart is „voor het duynwekken, daar Yman Bakker nu woond bewesten Molen berg". Punt B ligt „voor Bakkerswegt". De punten A en B worden exact uitgedrukt in graden ten op zichte van de kerktorens van Westenschouwen, Burgh, Haamstede en Renesse. De lijn A-B wordt precies ten opzichte van „een ordinair zeecompas" bepaald, namelijk 13 graden en 15 minuten weste lijk van het Noorden. Grenspaal 1791. Foto: J. P. v. d. Broecke. De grenslijn wordt in het veld aangegeven met ei ken palen, gelet op het aantal dwarsstreepjes waar schijnlijk negen. In 1756 vinden we een „specifica tie van kosten gevallen op het vernieuwen en herstellen van de vergane en vervallen scheidpa len". In 1791 zijn de houten palen vervangen door twaalf hardstenen palen met aan de ene zijde een G voor Grafelijkheid en aan de andere kant een H voor Haamstede. Van deze stenen palen is er nog een enkele bewaard gebleven. Duinen en duinvalleien De kaart wordt pas interessant door de aanduiding van de duinvalleien in 1728 en de vele namen. Hij lijkt preciezer dan hetgeen Hattinga in zijn kaart uit 1752 tekende en waarschijnlijk voor het duin gebied teruggreep op kaarten uit het eind van de 17e eeuw. 53

Sterna | 1987 | | pagina 7