Over het voorkomen van de Ekster (Pica pica) als broedvogel in de gemeente Westerschouwen Karei Leef tink Inleiding Het afgelopen voorjaar (maart-juli 1987) is getracht een beeld te verkrijgen van het aantal broedparen van de Ekster in de gemeente Westerschouwen. Dit gebeurde aan de hand van nestvondsten (bezette nes ten), verdacht gedrag van mogelijke broedparen in geschikt broedbiotoop (zoals alarmeren, nestinspek- tie, territoriaal gedrag) en de aanwezigheid van jonge vogels in en bij het nest (wat later in het seizoen). Alle gegevens werden op een kaart ingetekend, bovendien werden bijzonderheden over gedrag en nest plaats genoteerd. Wat de aantallen in de grote natuurgebieden betreft, werd gebruik gemaakt van het broedvogeloverzicht 1986, zoals dat in Sterna gepubliceerd werd (Vogelwerkgroep Schouwen-Duiveland 1987). Hoewel eksternesten vroeg in het seizoen door hun grootte in de nog weinig bladdragende bomen erg opvallen, valt het niet altijd mee vast te stellen of een nest ook werkelijk bezet is. Enerzijds weten Eksters - door schade en schande wijs geworden - zich vaak meesterlijk te verbergen en zich bij het nest onopvallend te gedragen, anderzijds wordt niet in alle nesten daadwerkelijk gebroed. Een ge deelte van de nesten zijn zgn. speelnesten of zijn verlaten; deze nesten bieden vogels als Torenvalk, Boomvalk en Ransuil broedgelegenheid. Niette min werden vrijwel alle broedplaatsen van de Ekster. Foto: Henk Harmsen. Ekster in de gemeente gelokaliseerd. Op grond van de hieronder gepresenteerde gegevens kan nu op basis van feiten in plaats van emoties 'over het al dan niet bejagen van de Ekster gediskusieerd worden. Broedbiotoop en broedpopulatie De Ekster is broedvogel van open cultuurland schap met verspreide bomen en struiken, langs bosranden, in boomgaarden en duinstruweel. Een groot gedeelte van het voedsel wordt in de open 80

Sterna | 1987 | | pagina 10