Baltsende Zwarte Kraai. De Zwarte Kraai is een belang rijke predator van eksterleg- sels. Foto: Henk Harmsen. later in het seizoen gebouwd worden. Bovendien blijkt predatie vooral na verstoring of verontrus ting door de mens plaats te hebben: de Eksters worden door het onrustige gedrag van de oudervo gels op nesten opmerkzaam gemaakt (Maréchal, 1986). Bepaalde vogelsoorten zijn agressiever in hun ge drag ten opzichte van kraai-achtigen dan andere soorten en zijn dus minder storingsgevoelig. Bo vendien profiteert een niet onaanzienlijk aantal vogels van de aanwezigheid van Eksters: oude eksternesten worden graag door Ransuilen en val ken als broedgelegenheid benut, en Eksters waar schuwen door hun lawaaierige gedrag andere vo gelsoorten voor dreigend gevaar. Een gedeelte van de eksterpopulatie bestaat uit zgn. niet-territoriale exemplaren, vogels, die on der normale omstandigheden niet tot broeden ko men en al dan niet in groepsverband rondzwer ven. Deze vogels zijn belangrijke predatoren en beperken het aantal jonge Eksters dat groot wordt. Zodra Eksters van de broedpopulatie door de een of andere oorzaak (natuurlijke sterfte, af schot) wegvallen, wordt hun plaats door deze niet- territoriale vogels ingenomen. Afgezien van roofvogels als Havik en Bosuil, die op Schouwen-Duiveland vrijwel niet voorkomen, vormt de Zwarte Kraai de belangrijkste vijand van de Ekster. Eksters komen moeilijk tot broe den in de nabijheid van Zwarte Kraaien; een goe de zwarte kraaienpopulatie heeft een regulerend effekt op de aantallen Eksters. In de gemeente Westerschouwen is de kraai vrij schaars, de broedpopulatie omvat 40-55 paar (dichtheid: 0,63-0,87 paar/km2), maar lijkt zich de laatste ja ren uit te breiden. De Ekster heeft zich de laatste tien jaar sterk kun nen uitbreiden door een toename van geschikte broedgelegenheid (beplanting rond campings, kreken en boerderijen) en voedselaanbod (ook 's winters) in de vorm van ondermeer aas (ver keersslachtoffers) en huishoudelijk afval. Door het beter afdekken en onbereikbaar maken van deze voedselbronnen is het mogelijk het popula tieverloop van de Ekster te beïnvloeden. Het bejagen van de Ekster en andere kraai- achtigen in de gemeente Westerschouwen is uit een aantal overwegingen af te raden: 84

Sterna | 1987 | | pagina 14