r 4i Paarse Strandlopers vogels uit een 'steenrijk' milieu. Foto: Henk Harmsen. Deze was rijk begroeid met fraaie Zeeanjelieren, Mossels en mosdiertjes, en vier soorten zakpijpen. Een houten vlonder die aan de ponton vastzat, bood een Cousteau-achtige aanblik. Onder de ponton zwommen grote Harders rondjes. Deze ta ferelen zijn ook te bezichtigen in de havens van Burghsluis, Wemeldinge en Yerseke. Het is min of meer de gewone fauna van pontons. Er zijn alleen niet zo veel pontons in Nederland. Ik schrijf dit allemaal, omdat ik weet, dat de toe komst van het eiland onduidelijk is. Neeltje Jans zal veranderen, dat is zeker, maar hoe? Naar mijn idee biedt deze plek goede mogelijkhe den om een soort van zeetuin aan te leggen. Je zou op verschillende daarvoor geschikte plaatsen inla gen met overloopjes en strekdammetjes met losse stenen kunnen aanleggen. Je kunt een paar extra pontons in het water leggen. Een stuk dijk zou je kunnen bekleden met verschillende soorten ste nen, zoals bazalt, graniet, en Vilvoordse kalk steen. Iedere steensoort heeft een andere invloed op de begroeiing, net als de mate van golfslag en de oriëntatie van het betreffende stuk dijk. De na tuur zou dit soort kunstwerken vanzelf complete ren en verfraaien. Alle kleine milieutjes zou zij met karakteristieke soorten doen opvullen. Een dergelijke zeetuin kan uit het oogpunt van natuur schoon heel waardevol zijn, maar het is ook edu catief en recreatief interessant! Ik weet niet wat de plannenmakers hiervan zullen vinden. Is het ook commercieel interessant ge noeg? De natuur is glad voor, die is al begonnen met de inrichting, op eigenzinnige wijze. Botervis Pholis gunnellus. Illustratie uit 'Zeevissen' me- ded. KNNV.

Sterna | 1987 | | pagina 17