'Plateau duin van Renesse'. Naar een dia van Kees de Kraker. zaamheid van Knopbies in de tot het duindistrict behorende kalkrijke duinen van Zuidwest- Nederland zou dan ook kunnen zijn gerelateerd aan het hier zeldzame milieutype van kalkloze vochtige valleien, die nadien van karakter verande ren door overspoeling met zeewater. Op Schouwen gaat het evenals op Goeree om een duinlandschap van kopjes en slenken dat tot in de 9e en 10e eeuw door verstuiving is ontstaan (Beek man, 1983). Ook hier kwamen eertijds rijke vege tatietypen voor verwant aan het Knopbiesverbond met soorten als Armbloemige Waterbies (Eleocha- ris quinqueflora), Vleeskleurige Orchis (Orchis in- carnala), Vlozegge, Moeraswespenorchis en Par- nassia. Knopbies is zoals gezegd een zeer zeldzame soort in het Deltagebied en is op Schouwen nooit aangetroffen. Wel zijn twee nieuwe vindplaatsen van Knopbies bekend uit 1985 van de drooggeval len gronden in de Grevelingen, 14 jaar na afdam ming van deze zeearm tussen Goeree en Schou wen. De matig kalkhoudende, grofzandige bodems van de voormalige zandplaten in de Gre velingen blijken oppervlakkig snel te ontkalken mede gelet het voorkomen op tal van plaatsen van soorten als Veenpluis (Eriophorum angustifoli- um), Dwergbies (Scirpus setaceus), Dwergbloem (Anagallis minima) en op droge plaatsen Haar- mos (Polytrichum juniperinum). Vergelijken we de vochtige, valleiachtige standplaatsen van Knop bies in de Grevelingen met die op Goeree dan valt het op dat we in de Grevelingen ook weer te maken hebben met de twee milieukenmerken: ontkalking en een zilt verleden, die hier de vestiging van de soort mogelijk lijken te maken. Voor Schouwen blijft het opletten wat de soort gaat doen. Knopbies zou, in navolging van andere Fig. 2. De verspreiding van Zeerus (Juncus maritimus) in de slenken van de vroongronden op Schouwen. 91

Sterna | 1987 | | pagina 21