Planologische zaken Jos Hendriks Coördinator Planologie en Beroepschriften Verslag van planologische en andere procedurele zaken op Goeree-Overflakkee; 2e en 3e kwartaal 1987. Nota waterbeheer Zoomineer en Beleidsplan Krainmer-Volkerak In de vorige verslaggeving over planologische aan gelegenheden werd melding gemaakt van de Nota Waterbeheer Zoommeer na 1987. Via het Delta- overleg heeft de Vereniging opmerkingen over dit plan gemaakt aan de Raad van de Waterstaat. In middels heeft de Raad van de Waterstaat haar de finitief advies aan de minister van Verkeer en Wa terstaat gestuurd. Deze heeft dit advies overgenomen en op haar beurt aan de Tweede Ka mer gestuurd. Het is ons niet bekend of de Tweede Kamer nog over dit advies gedebatteerd heeft. Wel hebben we in het Krammer-Volkerak-bekken de re sultaten kunnen constateren, n.l. een zeer snelle verzoeting van het water, tegen de wens van de na- tuurbelangen in. Het waterpeil is rond NAP ge steld en er is nu duidelijk zichtbaar welke gebieden blijvend zijn droog gevallen. In verband met de inrichting van het totale bekken is een Beleidsplan opgesteld, waarop wij ook heb ben gereageerd. Hierop is thans een antwoordnota verschenen, waaruit blijkt, dat vele opmerkingen niet tot een waarlijk ander beleid zullen leiden. Overigens is de grondgedachte achter het beleid, het behoud van de natuurwaarden. In die zin kun nen wij ons er geheel in vinden. Er is echter ook een mogelijkheid van verweving ofwel medege bruik met recreatie ingebouwd. Dit verplicht ons om attent te blijven. Aangrenzende gemeenten menen nu allerlei plannen op te moeten stellen om dat recreatieve medegebruik in te vullen en uit te buiten. Zo zijn er plannen om bij Ooltgensplaat een golfbaan aan te leggen. Op zich niet de ergste vorm van mede gebruik, maar gelet op het ruimte beslag (18 hole op 40 ha) en allerlei randver schijnselen (infrastructuur, clubhuis e.d.), die daarbij ontstaan menen wij dat een dergelijke ont wikkeling daar niet gewenst is. Baggerspecie Op 4 mei j.l. is ons bezwaar (met dat van anderen) tegen de stort van baggerspecie in het Hollands- diep, in de putten van Cromstrijen, aan de orde geweest bij de Raad van State, afdeling Geschillen van Bestuur. Namens onze vereniging heeft de heer Kemner onze bezwaren uiteen gezet. Met na me richten deze zich op het opnieuw verspreiden van ernstige verontreinigende stoffen, met risico's voor natuur en voor de drinkwatervoorziening. Zijn inschatting is dat ons bezwaar wel gehoor vond bij de Raad. Groene Weide Hoewel dat gevoel ook wel bestond bij ons be zwaar tegen een uitbreiding van de Camping De Groene Weide, oordeelde de Raad van State toch anders. Zij meende niet voldoende gronden te vin den om deze uitbreiding in het schurvelingenge- bied te verbieden. Bescherming van natuur en landschap zouden met deze uitbreiding, voor al leen kampeerders, niet onredelijk geschaad wor den. Helaas kent de Raad van State kennelijk niet de ervaring, dat als er eenmaal een andere bestem ming op een gebied ligt een verdere intensivering minder moeilijk tot stand komt, al of niet legaal. Illegale activiteiten In alle gevallen illegaal zijn de laatste jaren, even eens op de Kop van Goeree, enkele (echte) schurve- lingen ernstig verminkt, danwel afgegraven. Daar naast bestaan er ook 2 illegale campings. Helaas is de Gemeente Goedereede hiertegen niet opgetre den, zodat wij hen verzocht hebben dit thans als nog te doen. Afrit Heerendijk Oude Tonge Min of meer illegaal is ook de activiteit van het Waterschap Goeree Overflakkee nabij de rietput aan de Heerendijk te Oude Tonge. Daar heeft zij, met nauwelijks inspraak en weinig overleg met de Ruilverkavelingscommissie en zonder aanlegver- gunning een afrit gemaakt. Daartoe heeft ze het grootste deel van de natte en brakke vegetatie ter plaatse overstort met 30 cm grond. Door snel bij de gemeente aan de bel te trekken is het werk tijde- 96

Sterna | 1987 | | pagina 26