Bijzondere plantenvondsten 6 Gert-Jan Buth Eénbloemige Zeekraal (Salicomia pitsilla). Het komt niet veel meer voor dat er nieuwe soorten voor de Nederlandse flora ontdekt worden. Vorig jaar heeft echter Gerard Brand uit Zierikzee op het schor bij Oosterland een nieuwe zeekraal soort gevonden. Om deze soort te vinden moet je echter wel erg plantofiel zijn. In de nieuwe flora van Heukels/Van der Meijden worden tegenwoor dig twee zeekraalsoorten onderscheiden. Zijn deze twee soorten al lastig uit elkaar te houden, herken ning van de nieuwe soort vereist nog meer moeite. In tegenstelling tot de andere twee is deze soort, zoals de naam al zegt, namelijk éénbloemig (meestal). Er is natuurlijk erg weinig naar dit sub tiele kenmerk gekeken en er zal waarschijnlijk al tijd wel Éénbloemig Zeekraal in onze zilte gebie den gestaan hebben. Voor de meeste Zeeuwen zal het echter allemaal 'Krabbekwaed' blijven, wat ze kennen van hun bord. Gele Waterkers (Rorippa amphibia), gevonden door Gerard Brand dit voorjaar bij de ijsbaan van Schuddebeurs. Voor het zoete rivierengebied of het Hollandse weidegebied zou dit geen bijzonde re soort zijn. In het over het algemeen zilte Delta gebied is deze soort echter tamelijk zeldzaam. Hij groeit dan ook in Schuddebeurs. Veldsla (Valerianella locusta). Naast de cultuur vorm in de tuin komt deze soort vrij zeldzaam in de duinen voor. Rita de Ligt vond dit voorjaar en kele exemplaren bij de Zoeten Haard. Zelf ken ik deze soort voor Schouwen alleen van de Rietdijk bij Zonnemaire. Kleine Leeuwebek Chaenorrhinum minus). On geveer 30 exemplaren van dit vrij zeldzame plantje zijn deze zomer gevonden door Rita de Ligt op een sportveld bij Zierikzee. Dergelijke cultuurge bieden geven, vooral bij karig kunstmest-gebruik, wel meer botanische verrassingen te zien. Een in tensief maaibeheer kan in zo'n geval gunstig zijn voor enkele kleine soorten. Dwergbloem (Anagallis minima). In de vorige af levering is vermeld dat in 1986 dit zeldzame mini- plantje, wat kenmerkend is voor vochtige duinval- leimilieu's, in 1986 voor het eerst op de Hompel voet gevonden is. Dit jaar bleek Dwergbloem mas saal op deze plaat en ook op de Veermansplaat te staan. Net als voor vele andere zeldzame planten soorten op de „Grevelingenplaten", zoals Parnas- sia, Bitterling, Geelhartje en Bonte Paardestaart, is dus ook voor deze soort het beeld: als de soort zich gevestigd heeft, hoe zeldzaam ook, dan staat hij er binnen de kortste tijd per hectare. Vinders: medewerkers van de PPD-Zeeland. Rietorchis (Dactylorhiza majalis) en Bijenorchis Ophrys apifera), gevonden deze zomer door Jo- han Dunk bij de Grevelingendam. Vooral de eerste soort groeit hier al enige jaren massaal. In afleve ring 4 van deze rubriek is ook de Bijenorchis ver meld. Bij de Grevelingendamlokatie werden in 1985 voor het eerst 2 exemplaren gevonden, die echter al snel waren uitgespit door 'liefhebbers'. In 1987 zijn er dus weer opnieuw enkele exemplaren aangetroffen. De Bijenorchis houdt hier gelukkig toch stand en zijn uitbreiding in het Deltagebied zet kennelijk door. En nu afblijven! Zwarte Populier (Populus nigra). Tussen de vele wilgensoorten die op de dijken rond, en op strek dammen in de Grevelingen zijn opgeslagen, heeft Jan-Willem Jongepier dit jaar bij de Brouwerssluis ook een exemplaar (ongeveer 1 m hoog) van de Zwarte Populier gevonden. Deze populier, die van oorsprong kenmerkend is voor vloedbossen langs rivieren en het vochtige duingebied, is erg zeld zaam op Flakkee en Schouwen. Bij studies over hoe de natuur in het nu verzoetende Krammer- Volkerak er in de toekomst zal kunnen uitzien, wordt een grote rol aan de Zwarte Populier toege dacht. Het zou een dominante soort zijn in ooi bossen die op de drooggevallen gronden tot ont wikkeling komen. De vondst in de Grevelingen geeft aan dat hij zich in ieder geval in recent afge damde getijdewateren kan vestigen. Misschien is het gevonden boompje inderdaad de prelude voor grootschalige ooibos-ontwikkelingen in het Krammer-Volkerak. 99

Sterna | 1987 | | pagina 29