Rotganzen zijn al ruim voor de eerste telling terug, ze zijn dan verzameld aan de zuidkant van het ei land in het Grevelingenmeer. Langs de Noordelij ke Slikken kunnen dan enkele duizenden ex. aan getroffen worden. Afgelopen jaar waren dat er slechts 60. Bij Markenje zaten er 650. Tussen Me lissant en de Grevelingendam werden ruim 1.400 Rotganzen geteld. In de Krammer werden er 2 da gen na de teldag nog eens 150 ex. geteld. De Brandganzen werden gemeld van de grasgorzen langs de Scheelhoek. 15 november 1986 In november waren dezelfde soorten ganzen als in oktober op het eiland, maar de aantallen lagen bij deze telling veel hoger. De Grauwe Gans werd nu ook waargenomen op de plaat van Menheerse. De novembertelling is vooral spannend wat betreft de Brandgans. We zitten dan zo ongeveer op de tijd van aankomst van grote groepen Brandganzen. Deze keer waren die grote groepen er nog niet. De Brandganzen van deze tel ling kwamen voor op de bekende ganzengebieden: de Scheelhoek en de Stadse en Bommelse gorzen. Een verrassing was de rotganzentelling. Onze tel lers van de Noordelijke Slikken kwamen tot 4.700 ex.. Deze ganzen zijn daar tijdelijk. Een soort tus senstop. 20 december 1986 Wat voor de Brandganzen in november geldt (wel of nog niet in grote aantallen aanwezig), geldt in december voor de Kolgans en de Rietgans. De Rietgans was er nog niet op 22 ex. ten zuiden van Nieuwe Tonge na. De Kolgans was er al wel: 735 ex. in polder de Oude Oostdijk bij Goedereede en 174 ex. op de Slikken van Flakkee. De telling was matig voor de Grauwe Gans, maar de Brandgans was gearriveerd: op de Slikken van Flakkee alleen al 5.900. Op de Plaat van Menheer- se 3.000 ex. en 2.950 op de Bommelse en Stadse gorzen. Op Goeree werden die zaterdag slechts 4 Brandganzen geteld. De Rotgans zat voornamelijk weer bij Markenje (700). Maar het hoge aantal van november werd in december lang niet gehaald. In de Oude Oostdijk verbleven 6 Witbuikrotganzen. 17 januari 1987 Deze telling werd gehouden bij 6 graden vorst, na een nacht met een minimumtemperatuur van 8°C. Het kwik kwam niet lager omdat de zware bewolking dat niet toestond. De Rietgans was nu goed vertegenwoordigd. Het zwaartepunt lag op Oostflakkee rond Ooltgens- plaat. In de Galatheepolder 632 ex. en 891 in pol der Het Oudeland van Oollgensplaat. Vrij ver naar het westen werden 1.260 Rietganzen in de Adrianapolder bij Stellendam geteld. De Kolgans geeft steeds het omgekeerde beeld van de Rietgans te zien. Ze kwamen nu voor in polder de Oude Oostdijk (620) en in polder Het Oude land van Ouddorp (zelfs 1.200 ex.) In totaal 7, veel kleinere groepen bevonden zich meer naar het oos ten. De Brandganzen waren gedeeltelijk voor de vorst op de vlucht gegaan. Ze werden bijvoorbeeld niet aangetroffen bij de Scheelhoek en op de Slik ken. Meldingen van Brandganzen kwamen van de Westplaat bij Middelharnis (250 ex.) en op de gor zen van Stad (1.900 ex.). Bij elkaar werd deze keer de 10.000 Brandganzen niet gehaald en dat is uit zonderlijk voor de maand januari. De Rotganzen hadden het slechte weer niet afgewacht en waren bijna allemaal vertrokken. Dat is niet vreemd als we bedenken dat het Grevelingenmeer dichtgevro ren was. De Grauwe Gans had zich verspreid over 20 pol ders. In de Oude Oostdijk waren ze het talrijkst met 650 ex. In polder De Tille bij Zuidzijde 446 ex. 8 februari 1987 De 5e teldag viel precies tussen twee vorstperioden in. Dit moet de verklaring zijn voor de overweldi gende hoeveelheid ganzen op Goeree-Overflakkee. Alleen de Rotgans was maar gedeeltelijk terugge keerd, omdat de Grevelingen nog ten dele bedekt was met ijs. 1.465 Kolganzen verbleven op Goeree (een normaal beeld), maar op Overflakkee werden 600 Kolganzen geteld in polder Den Bommel en 650 op de Slikken van Flakkee. De Grauwe Gans was vertegenwoordigd met 4.160 ex. en zover wa ren we de laatste jaren in deze maand niet geko men. 1.100 Grauwe Ganzen pleisterden in de Kwa de Hoek en 750 in polder Den Bommel. De Rietgans zorgde voor de grootste uitschieter. In polder Den Bommel (2.800), in de Galatheepolder (740), maar ook op Goeree zaten er veel Rietgan zen. De Brandganstelling was zeer goed. Bijna 15.000 ex. Bijna de helft daarvan verbleef op de Slikken en ruim 4.000 exemplaren op de Gorzen van Den Bommel. 14 maart 1987 Op deze laatste teldag waren de ganzen weer ver zameld op de „echte" ganzenpleisterplaatsen. De- 75

Sterna | 1987 | | pagina 5