Algemeen voorkomende paddestoelen in de Boswachterij Westenschouwen Chiel Jacobusse Dennenbossen zijn bepaald impopulair bij veldbiologen. Botanisch zijn ze in de meeste gevallen uitge sproken arm en ook op vogelgebied is er vaak weinig te beleven. Algemeen bekend is het plaatje van Tinbergen uit „Vogels in hun domein", waarop de broedvogelbevolking van een 50-jarig dennenbos ver geleken wordt met die van een gemengd bos aan de binnenduinrand. Een duidelijke uitzondering op de armoede van dennenbossen vormt in de regel de paddestoelenflora. Tal van inheemse paddestoelen zijn gebonden aan de Grove Den, en een nog groter aantal aan naald bossen in het algemeen. Ook de dennenbossen in de Kop van Schouwen zijn rijk aan soorten. Eén enkel kort terreinbezoek in het najaar van 1987 le verde zo'n 40 soorten op, en we kunnen gerust stel len dat dit nog maar een fractie is van het totaal aantal soorten. Heel opvallend is dat het gros van de aangetroffen paddestoelen behoort tot zo'n stuk of 15 soorten, die in enorme aantallen voor komen. Ik heb mijn soortenlijst vergeleken met enkele excursielijsten van Wim Kuys die al enkele jaren regelmatig de dennenbossen bezoekt. Daar bij bleek dat het steeds weer dezelfde paddestoelen zijn die het aspect van de zwarte bossen bepalen. Aan de hand van deze waarnemingen is een lijst opgemaakt van de 15 meest talrijke soorten. Deze lijst is hier opgenomen als tabel 1. In deze tabel is tevens aangegeven welke binding deze soorten heb ben met het terrein. Mycorrhizavormers De zogenaamde mycorrhizavormers hebben een ingewikkeld samenlevingsverband met een hogere plant. In het kort gezegd komt het erop neer dat de schimmel leeft op de wortel (in dit geval van de denneboom), en dat beide partijen daar voordeel van hebben. Bepaalde voedingsstoffen uit de bo dem worden door de zwam gemakkelijker opgeno- Tabel 1: Lijst van aspectbepalende paddestoelen in de dennenbossen in de Kop van Schouwen Groep Soort Mycorrhizavormers Suillus bovinus Lactarius deliciosus Lactarius rufus Russul a emetica Russula sardonia Houtbewonende soorten Hypholoma fasciculare Tricholomopsis rutilans Strooiselsoorten Collybia maculata Gymnopi/us penetrans Ma ras mi us androsaceus Strobilurus stephanocystus Overige soorten Lep iota cristata Calvatia excipuliformis Lycoperdon perlatum Geastrum triplex Koeieboleet Oranjegroene Melkzwam Rossige Melkzwam Braakrussula Duivelsbroodrussula Gewone Zwavelkop Koningsmantel Roestvlekkenzwam Dennevlamhoed Paardehaartaailing Dennekegelzwam Stinkparasolzwam Plooivoetstuifzwam Parelstuifzwam Gekraagde Aardster Fig. 1. Overzichtsschetsje van de in de tabel genoemde soorten. Tekening: Chiel Jacobusse. 77

Sterna | 1987 | | pagina 7