De Roestvlekkenzwam is een stevige witte pad destoel die bij ouderdom of kneuzing roestkleuri ge vlekken op de hoed krijgt. Overige soorten De meest talrijke soort uit deze groep is de Plooi- voetstuifzwam, die in dichte groepen vooral in de omgeving van de paden talrijk is. Het is een soort bovist, die bij ouder worden openscheurt en dan zijn sporen verspreidt. Eraan verwant is de wat kleinere Parelstuifzwam, die bezet is met talrijke wratachtige schubjes. Deze soort is in jong stadi um helder wit, in tegenstelling tot de Plooi- voetstuifzwam die eerst grijzig en daarna spoedig kaneelbruin is. De Gekraagde aardster lijkt in jong stadium op een tulpebol. De buitenste laag barst vervolgens open en splitst zich in verschillen de slippen, waardoor een stervorm ontstaat. Op deze stervorm ligt een schotelvormige laag waarin een rondachtig vruchtlichaam. De Stinkparasol- zwam tenslotte is weer een gewone plaatjeszwam. De hoed is in het midden oranjebruin, en voor de rest wit, bedekt met donkerbruine schubjes. Ken merkend is de doordringende geur die sterk doet denken aan de geur van rubber. In figuur 1 zijn de behandelde soorten schetsmatig weergegeven. Deze schetsjes geven een globale in druk van de habitus. Overigens zijn de hier ge noemde soorten vaak ook te vinden in de in de handel zijnde platenboekjes, omdat ze vrijwel al lemaal algemeen voorkomen. Iedere zoektocht zal ook soorten opleveren die hier niet behandeld zijn. Wie dat ervaart kan misschien troost putten uit de gedachte dat ook ervaren mycologen op elke tocht soorten ontmoeten die 'indeterminabel' blijken. Dat is juist één van de dingen die de paddestoe lenstudie zo boeiend maakt. bruine kalot op de bult 79

Sterna | 1987 | | pagina 9